КУПЛЕНА ЗА ОСОБИСТІ КОШТИ У ШЛЮБІ КВАРТИРА – ВСЕ ОДНО СПІЛЬНА

КУПИЛИ КВАРТИРУ ЗА ОСОБИСТІ КОШТИ В ШЛЮБІ? БУДЬТЕ ГОТОВІ ДО ЇЇ ПОДІЛУ ПРИ РОЗЛУЧЕННІ АБО ПОПЕРЕДНЬО ГОТУЙТЕ НАЛЕЖНІ ДОКАЗИ ПРО ТЕ, ЩО КОШТИ БУЛИ ВАШИМИ

Самі по собі пояснення батьків позивача про передачу йому коштів від продажу рухомого та нерухомого майна НЕ МОЖУТЬ бути підставою для визнання за позивачем права власності на квартиру та транспортний засіб – Верховний Суд

ЧИТАТИ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ

ВІДЕО КОНСУЛЬТАЦІЇ ЮРИСТА ЩОДО ПОДІЛУ МАЙНА ПРИ РОЗЛУЧЕННІ МОЖНА ПЕРЕГЛЯНУТИ В КІНЦІ ЗАПИСУ

АДВОКАТ ПО СІМЕЙНИМ ПИТАННЯМ

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ СІМЕЙНІ ПИТАННЯ

ПОЗОВНІ ЗАЯВИ СІМЕЙНІ СУПЕРЕЧКИ

СУДОВА ПРАКТИКА СІМЕЙНІ ПИТАННЯ

ДОКУМЕНТИ ПО СІМЕЙНИХ ПИТАННЯХ

Інформація актуальна станом на 2021 рік

В даній статті – консультації розглядається Постанова Пленуму Верховного Суду від 15.09.2021 року у справі про скасування запису про реєстрацію права власності, визнання права особистої приватної власності на майно, визнання недійсним свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та витребування майна.

Посилання на Постанову Верховного Суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/99687170

 

Короткий зміст:

Позивач зазначає що у період із 12 серпня 2011 року до 18 травня 2017 року він і відповідачка перебували у зареєстрованому шлюбі. За час перебування у шлюбі він за особисті та отримані від його батьків грошові кошти придбав рухоме і нерухоме майно, у зв`язку з чим вважав його особистою приватною власністю. Однак право власності на частину цього майна було зареєстроване за відповідачкою.

Правова позиція судів першої та апеляційної інстанції:

Рішенням суду першої інстанції вимоги Позивача задоволено. Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що спірне майно придбане за особисті кошти позивача та його батьків, а тому воно є його особистою приватною власністю.

Апеляційний суд СКАСУВАВ рішення суду першої інстанції у частині:

скасування реєстраційного запису, про реєстрацію права власності за особою на об`єкт житлової нерухомості; визнання за позивачем права особистої приватної власності на квартиру; скасування державної реєстрації права власності на автомобіль; визнання недійсним свідоцтва про реєстрацію вказаного транспортного засобу; витребування у відповідача автомобіля; визнання за позивачем права особистої приватної власності на транспортний засіб марки HONDA; та ухвалено в цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Позиція Верховного Суду:

У статті 60 СК України закріплено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя. Таке ж положення містить і стаття 368 ЦК України. Частиною першою статті 70 СК України встановлено, що у разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. Зазначені норми закону свідчать про презумпцію спільності права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу. Ця презумпція може бути спростована й один із подружжя може оспорювати поширення правового режиму спільного сумісного майна на певний об`єкт, в тому числі в судовому порядку. Тягар доказування обставин, необхідних для спростування презумпції, покладається на того з подружжя, який її спростовує.

Згідно зі статтями 6970 СК України дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу. У разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

Відповідно до частини першої статті 57 СК України особистою приватною власністю дружини, чоловіка, зокрема, є майно: набуте нею, ним до шлюбу; майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування; майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 18 червня 2018 року у справі № 711/5108/17 (провадження № 61-1935св18) зроблено висновок по застосуванню пункту 3 частини першої статті 57 СК України та вказано, що «у випадку набуття одним із подружжя за час шлюбу майна за власні кошти, таке майно є особистою приватною власністю».

Установивши, що квартира АДРЕСА_3 , та автомобіль HONDA CIVIC, 2008 року, реєстраційний номер НОМЕР_4 , набуті сторонами під час перебування у зареєстрованому шлюбі, презумпція спільного майна подружжя не спростована, апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про відмову у визнанні означеного майна особистою приватною власністю позивача.

Колегія суддів відхиляє аргумент касаційної скарги про те, що спірне майно придбане ОСОБА_1 за особисті кошти та кошти, отримані від батьків, оскільки матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження вказаного. Самі по собі пояснення батьків позивача про передачу йому коштів від продажу рухомого та нерухомого майна не можуть бути підставою для визнання за позивачем права власності на квартиру та транспортний засіб.

Касаційну скаргу залишено без задоволення.

 

ГРОШІ ВІД ПРОДАЖУ КВАРТИРИ – НЕ Є ДОХОДОМ ЗАРОБІТКУ З ЯКОГО СТЯГУЮТЬСЯ АЛІМЕНТИ

МАЙНО НАБУТЕ ЗА ДОГОВОРОМ ДОВІЧНОГО УТРИМАННЯ – Є СПІЛЬНОЮ ВЛАСНІСТЮ ПОДРУЖЖЯ І ПІДЛЯГАЄ ПОДІЛУ

З повагою, адвокат по сімейним питанням та спорам ЮК ДОМПРАВО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *