ГРОШІ ВІД ПРОДАЖУ КВАРТИРИ – НЕ Є ДОХОДОМ ЗАРОБІТКУ З ЯКОГО СТЯГУЮТЬСЯ АЛІМЕНТИ

Отримані від продажу квартири гроші НЕ є видом заробітку (доходу) з якого стягуються аліменти – Верховній Суд.

В даній статті – юридичній консультації Вашій увазі пропонується Постанова Верховного Суду від 25.01.2021 у справі № 758/10761/13-ц.

ВІДЕО КОНСУЛЬТАЦІЇ ЮРИСТА ЩОДО АЛІМЕНТІВ МОЖНА ПЕРЕГЛЯНУТИ В КІНЦІ ЗАПИСУ

ЧИТАТИ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ

Інформація актуальна станом на 2021 рік

Посилання на Постанову Верховного Суду : https://reyestr.court.gov.ua/Review/94666367

АДВОКАТ ПО АЛІМЕНТАМ КИЇВ

ЮРИДИЧНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ СІМЕЙНІ ПИТАННЯМ

ПОЗОВНІ ЗАЯВИ: СІМЕЙНІ СУПЕРЕЧКИ

СУДОВА ПРАКТИКА: СІМЕЙНІ ПИТАННЯ

ЗРАЗКИ ДОКУМЕНТІВ ПО СІМЕЙНИХ ПИТАННЯХ ТА СПОРАХ

ВСІ ПРАВОВІ ПИТАННЯ ЩОДО АЛІМЕНТІВ

ЮРИДИЧНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ ЩОДО АЛІМЕНТІВ

 

Короткий зміст:

У лютому 2019 року Позивач звернувся до суду зі скаргою на дії начальника Монастирищенського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції, заінтересована особа – ОСОБА_2 (мати дитини). Скарга мотивована тим, що у провадженні цього органу на виконанні знаходиться виконавчий лист № 758/10761/13-ц про стягнення з нього на користь матері дитини аліментів на утримання дочки – ОСОБА_3 у розмірі 1/4 частини з усіх видів доходів щомісячно, починаючи з 19 серпня 2013 року і до досягнення дитиною повноліття.

У порядку спадкування за законом, після померлої матері, Позивач набув право власності на 1/2 частку квартири АДРЕСА_1 , інша 1/2 частка квартири належала йому відповідно до свідоцтва про право власності на житло. 07 вересня 2018 року на підставі договору купівлі-продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом, зареєстрованого у реєстрі, він відчужив належну йому квартиру АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_5 . Продаж вчинено за 34 000 доларів США.

За результатом розгляду заяви матері дитини про проведення перерахунку аліментів з урахуванням доходу, отриманого боржником від відчуження нерухомого майна, начальником Монастирищенського РВДВС ГТУЮ у Черкаській області було включено до доходів, з яких утримуються аліменти, вартість продажу заявником вказаної вище квартири, що призвело до виникнення у нього заборгованості зі сплати аліментів, яка станом на 12 лютого 2019 року склала 241 230 грн (1/4 частина від 964 920 грн).

Посилаючись на те, що державний виконавець при визначенні розміру аліментів необґрунтовано включив до його доходів за лютий 2019 року грошові кошти, отримані від продажу квартири, Позивач просив суд: визнати неправомірними дії начальника Монастирищенського РВДВС ГТУЮ про стягнення аліментів у розмірі 241 230 грн; визнати незаконною та скасувати постанову начальника Монастирищенського РВДВС ГТУЮ про арешт майна боржника від 12 лютого 2019 року.

Правова позиція судів першої та апеляційної інстанції :

Суд першої інстанції вимоги позивача задовільнив. Ухвала мотивована тим, що дії начальника Монастирищенського РВДВС ГТУЮ щодо нарахування аліментів з вартості відчуженого боржником нерухомого майна є протиправними, оскільки вжите у Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 року № 146, формулювання «інші види заробітку» не є тотожним поняттю «доходу». За своєю економічною суттю дохід від продажу нерухомого майна не є «заробітком», а є виручкою, тобто різницею між вартістю майна при його набутті та після його продажу. Кошти від продажу майна, у розумінні статті 195 Сімейного кодексу України, не є фактичним заробітком платника аліментів, а є майном, яке до продажу мало вираз квартири, а після продажу – її грошовий еквівалент, а тому за наслідками продажу зазначеного нерухомого майна платник аліментів не отримав заробітку/доходу.

Апеляційний суд скаргу ОСОБА_2 (мати дитини) задовольнив. Постанова апеляційного суду мотивована тим, що суд першої інстанції неправильно застосував положення статті 81, частини третьої статті 181 СК України, якими передбачено, що розмір аліментів визначається від частки доходу, а не заробітку платника. Системний аналіз положень Переліку видів доходів, які враховуються при визначення розміру аліментів дає підстави дійти висновку, що поняття «заробітку» включаються і виплати, які не є заробітною платою, зокрема, доходи від підприємницької діяльності, а тому має більш широке тлумачення, ніж виплати, що виплачуються у межах трудових відносин. Вживання терміну «дохід» у дужках після поняття «заробіток», у контексті положень зазначеного Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів, може розумітися як визнання цих понять синонімами. Такого висновку апеляційний суд дійшов, посилаючись на висновок Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 05 вересня 2019 року у справі № 760/4569/18-ц.

Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу 

Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційний суд дійшов помилкового висновку, що від продажу квартири АДРЕСА_1 він отримав дохід. Зазначеного висновку суд дійшов без урахування підстав набуття ним права власності на нерухоме майно (приватизація та отримання в поряку спадкування), а тому виручення ним грошових коштів від продажу квартири, в обмін на передачу покупцю права власності на нерухоме майно, як правильно зазначив суд першої інстанції, не може вважатися отримання ним прибутку. Поза оцінкою апеляційного суду залишився і той факт, що згідно з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, у період з 2 кварталу по 3 квартал 2018 року він не мав доходів.

Правова позиція Верховного Суду:

Згідно з пунктом 172.1 статті 172 ПК України дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного року протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири  або їх частини, кімнати садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об`єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельні ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення. Та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковуються. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане платником у спадщину. Таким чином, положення пункту 172.1 статті 172 ПК України містить виключення із загального правила, визначеного підпунктом 14.1.54 пункту 14.1 статті 14 ПК України щодо визначення будь-якого доходу отриманого резидентами або нерезидентам від будь-яких видів діяльності на території України, зокрема, доходу, отриманого від продажу рухомого та нерухомого майна, який підлягає оподаткуванню.

Отже, доходи боржника, які звільнені від оподаткування, не належать до бази відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника, які підлягають стягненню у виконавчому провадженні.

Натомість, грошовий дохід, який є просто еквівалентом відчуженого платником аліментів майна, не повинен враховуватись під час визначення розміру аліментів. Виручення боржником грошових коштів від продажу нерухомого майна, в обмін на передачу покупцю права власності на зазначене нерухоме майно, не має наслідком отримання доходу платником аліментів, а є грошовим еквівалентом вартості цього майна до його продажу та не є видом заробітку (доходу), з якого стягуються аліментні платежі, у розумінні Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів.

До того ж,  заявник, не маючи поточної заборгованості зі сплати аліментів на утримання неповнолітньої дитини, у разі нарахування аліментів на отримані ним кошти від продажу належної йому на праві власності квартири, не тільки не отримав дохід, а й буде позбавлений можливості придбати за вирученні від реалізації цього майна кошти інше рівноцінне житло.

Касаційну скаргу Позивача задовільнити.

 

ВИКЛЮЧЕННЯ ЗАПИСУ ПРО БАТЬКІВСТВО ПОЗИВАЧА Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ЙОГО ВІД СПЛАТИ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА АЛІМЕНТАМИ

ДУРІСТЬ ПРИ СТЯГНЕННІ АЛІМЕНТІВ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ

З повагою, адвокат щодо аліментів ЮК ДОМПРАВО

 

 

Top of Form

Bottom of Form

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *