ВИКЛЮЧЕННЯ ЗАПИСУ ПРО БАТЬКІВСТВО ПОЗИВАЧА Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ЙОГО ВІД СПЛАТИ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА АЛІМЕНТАМИ

Виключення запису про батьківство позивача є обставиною, що має істотне значення у розумінні ч. 2 ст. 197 СК України, і відповідно, є підставою для звільнення його від сплати заборгованості за аліментами, яка утворилася за період, коли він був записаний батьком дітей – Верховний Суд

В даній статті – юридичній консультації Вашій увазі пропонується Постанова Верховного Суду від 21.07.2021 у справі № 477/1165/20, щодо справ у спорах, що виникають із сімейних відносин.

ВІДЕО КОНСУЛЬТАЦІЇ ЮРИСТА ЩОДО АЛІМЕНТІВ МОЖНА ПЕРЕГЛЯНУТИ В КІНЦІ ЗАПИСУ

ЧИТАТИ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ

Інформація актуальна станом на 2021 рік

Посилання на рішення Верховного суду у справі про вселення та встановлення заборони чинити перешкоди у користуванні житлом : https://reyestr.court.gov.ua/Review/98482911

АДВОКАТ АЛІМЕНТИ КИЇВ

ЮРИДИЧНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ ПО СІМЕЙНИМ ПИТАННЯМ

ПОЗОВНІ ЗАЯВИ: СІМЕЙНІ СУПЕРЕЧКИ

СУДОВА ПРАКТИКА: СІМЕЙНІ ПИТАННЯ

ЗРАЗКИ ДОКУМЕНТІВ ПИ СІМЕЙНИХ ПИТАННЯХ

ВСІ ПРАВОВІ ПИТАННЯ ЩОДО АЛІМЕНТІВ

ЮРИДИЧНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ ЩОДО АЛІМЕНТІВ

 

Короткий зміст :

В 2009 році між Позивачем та Відповідачкою було зареєстрований шлюб. Відповідачка на час реєстрації шлюбу мала двох синів. Згодом Позивач та Відповідачка звернулись до органів реєстрації актів цивільного стану зі спільною заявою про встановлення його батьківства стосовно дітей Відповідачки, що було умовою останньої для укладання шлюбу. На підставі вказаної заяви Позивач був записаний батьком дітей. Невдовзі після встановлення батьківства Відповідачка припинила з ним проживати, а у жовтні 2009 року звернулась до суду з позовом про стягнення з нього аліментів на утримання дітей. Рішенням суду першої інстанції задоволено вимоги Позивача та виключено відомості про нього як про батька дітей з актових записів про народження дітей.

З урахуванням цього, Позивач просив звільнити його від сплати аліментів на утримання дітей, а також від сплати заборгованості за аліментами.

Правова позиція судів першої та апеляційної інстанції, яка оспорюється Позивачем:

Позивача було звільнено від сплати аліментів, а також звільнено від сплати заборгованості за виконавчим листом, яка виникла за період, починаючи з дня ухвалення рішення суду про оспорювання батьківства – 25 липня 2017 року по день ухвалення рішення про звільнення від сплати аліментів, тобто 08 жовтня 2020 року.

Суд першої інстанції та суд апеляційної інстанції, виходили з такого : відсутні підстави вважати Позивача батьком дітей, у зв`язку з чим відсутні підстави для продовження стягнення з нього аліментів за виконавчим листом № 2-6/11, виданим за рішенням Жовтневого районного суду Миколаївської області від 27 травня 2011 року, оскільки з цього часу обов`язок з утримання та виховання покладається на особу, яка зазначена батьком дітей відповідно до рішення суду. Водночас суд не знайшов підстав звільнення позивача від сплати заборгованості за аліментами, яка виникла до ухвалення рішення суду про оспорювання батьківства.

Правова позиція Верховного Суду :

Факт походження дитини від певної особи є підставою для виникнення у цієї особи обов`язків щодо дитини, визначених розділом ІІІ Сімейного кодексу України, у тому числі обов`язків щодо утримання дитини. За загальним змістом цих норм обов`язок утримання дитини батьком дитини виникає з підстав походження дитини саме від цього батька або на підставі акта про визнання особи батьком. Такого обов`язку в особи, яка не визнана батьком дитини, не виникає. Сплата аліментів за рішенням суду є одним зі способів виконання обов`язку утримувати дитину тим з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Згідно з частиною другою статті 197 СК України, за позовом платника аліментів суд може повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості за аліментами, якщо вона виникла у зв`язку з його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення. Дана норма не встановлює конкретного, вичерпного переліку обставин, які можуть бути підставою для звільнення від сплати заборгованості за аліментами. Питання про те, чи мають обставини, на які посилається платник аліментів, істотне значення, у кожному конкретному випадку вирішує суд. У справі, яка переглядається, позивач посилався як на обставину, яка має істотне значення для звільнення його від сплати заборгованості за аліментами, на те, що судовим рішенням встановлено батьківство іншої особи та виключено з актових записів про народження дітей відомості про нього як батька дітей. Аліментний обов`язок позивача був заснований на факті батьківства, а виключення відомостей про батька з актових записів про народження дітей у зв`язку з тим, що позивач не є біологічним батьком дітей, підтверджує, що позивач не є (і, відповідно, ніколи не був) батьком дітей. Отже, виключення запису про батьківство позивача є обставиною, що має істотне значення у розумінні частини другої статті 197 СК України, і відповідно, є підставою для задоволення касаційної скарги Позивача, а відтак для звільнення його від сплати заборгованості за аліментами, яка утворилась за період, коли він був записаний батьком дітей.

 

ДУРІСТЬ ПРИ СТЯГНЕННІ АЛІМЕНТІВ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ

ЯК ПРАВИЛЬНО ПЛАТИТИ АЛІМЕНТИ?

З повагою, адвокат по аліментах ЮК ДОМПРАВО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *