ПРИ КУПІВЛІ БУДІВЛІ – ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ, НА ЯКІЙ РОЗТАШОВАНА ТАКА БУДІВЛЯ, МОЖЕ НЕ ПЕРЕХОДИТИ ДО НОВОГО ВЛАСНИКА

До нового власника будівлі НЕ переходить право власності на земельну ділянку на якій ця будівля знаходиться, якщо продавець на момент укладення договору купівлі-продажу НЕ мав права власності на цю земельну ділянку – Верховний Суд

В даній статті – юридичній консультації Вашій увазі пропонується Постанова Верховного Суду від 19.05.2020 у справі №127/10011/18 у справах щодо спорів про право власності та інші речові права.

ВІДЕО КОНСУЛЬТАЦІЇ ЮРИСТА ЩОДО НЕРУХОМОСТІ МОЖНА ПЕРЕГЛЯНУТИ В КІНЦІ ЗАПИСУ

ЧИТАТИ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ

Інформація актуальна станом на 2022 рік

Посилання на постанову Верховного Суду: https://reyestr.court.gov.ua/Review/89345588

АДВОКАТ ПО НЕРУХОМІСТІ ТА ВСІМ ПОВЯЗАНИМ ПИТАННЯМ

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ НЕРУХОМІСТЬ

ПОЗОВНІ ЗАЯВИ ЩОДО НЕРУХОМОСТІ

СУДОВА ПРАКТИКА НЕРУХОМІСТЬ

ДОКУМЕНТИ – НЕРУХОМІСТЬ

 

Короткий зміст:

26 квітня 2018 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Вінницької міської ради про визнання права власності на земельну ділянку, у якому просили: визнати за ними право власності за кожним по Ѕ частці земельної ділянки, загальною площею 0, 8302 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , під належними ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на праві власності по Ѕ частці об`єктами нерухомості – комплекс будівель та споруд, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачі є власниками комплексу будівель та споруд, які розташовані за вищевказаною адресою, що підтверджується договором купівлі-продажу нерухомого майна від 21 січня 2016 року, який укладений з ОСОБА_3 , посвідчений приватним нотаріусом Вінницького міського нотаріального округу та зареєстрований в реєстрі № 70. Цей комплекс будівель та споруд розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 0510100000:01:020:0109. Відтак оскільки вони набули права власності на будівлі та споруди, то мають право на відповідну частину земельної ділянки на тих самих умовах, на яких воно належало попередньому власникові або користувачу, якщо інше не передбачено у договорі відчуження нерухомості. Отже, земельна ділянка повинна належати їм на праві власності, однак Вінницька міська рада вважає, що дана земельна ділянка не належить позивачам на праві власності і у зв`язку з її використанням необхідно укласти договір з департаментом комунального господарства на комплексне опорядження, утримання і зовнішній благоустрій.

Правова позиція суду першої та апеляційної інстанції:

Рішенням суду першої інстанції від 01 березня 2019 року, яке залишено без змін постановою апеляційного суду від 13 червня 2019 року, у задоволенні позову відмовлено. Суди вважають що з набуттям позивачами права власності на комплекс будівель та споруд, які розташовані на спірній земельній ділянці, до них, як до нових власників цього нерухомого майна, в силу положень статей 120 ЗК України та 377 ЦК України, не перейшло право власності на спірну земельну ділянку так як продавець на момент укладення договору купівлі – продажу не мав права власності на цю земельну ділянку.

Правова позиція Верховного Суду:

Статтею 12 ЗК України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, до яких належать, зокрема, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу, інформування населення щодо вилучення (викупу) та інші. Відповідно до частини першої статті 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Зазначена норма закріплює загальний принцип цілісності об`єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований. За цією нормою визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку у разі набуття права власності на нерухомість.

Перехід майнових прав до іншої особи зумовлює перехід до неї і прав на ту частину земельної ділянки, на якій безпосередньо розташований відповідний об`єкт нерухомості, та частини земельної ділянки, яка необхідна для його обслуговування. Особа, яка набула право власності на об`єкт нерухомості, розташований у межах земельної ділянки, якою користувався попередній власник нерухомого майна, набуває право вимагати оформлення на своє ім`я документів на користування всією земельною ділянкою на умовах і в обсязі, які були встановлені для попереднього землекористувача-власника об`єкта нерухомості, або частиною земельної ділянки, яка необхідна для обслуговування об`єкта нерухомості розташованого на ній (постанова Великої Палати Верховного Суду від 04 грудня 2018 року у справі № 910/18560/16).

В даній справі, спірна земельна ділянка має кадастровий номер, визначену площу, однак будь-яке право на неї (власності, користування тощо) не зареєстровано. 

Враховуючи викладене, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов обґрунтованого висновку про те, що з набуттям позивачами права власності на комплекс будівель та споруд, які розташовані на спірній земельній ділянці, до них, як до нових власників цього нерухомого майна, в силу положень статей 120 ЗК України та 377 ЦК України, не перейшло право власності на спірну земельну ділянку так як продавець на момент укладення договору купівлі – продажу не мав права власності на цю земельну ділянку. Касаційну скаргу ОСОБА_1 , ОСОБА_2   залишити без задоволення.

 

ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО НЕ СВІДЧИТЬ ПРО НАЛЕЖНІСТЬ ПОЗИВАЧУ МАЙНА НА ПРАВІ ОСОБИСТОЇ ПРИВАТНОЇ ВЛАСНОСТІ

ДОМОВИЛИСЯ УКЛАСТИ ДОГОВІР КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ В МАЙБУТНЬОМУ – ПЕРЕДАНІ ГРОШІ Є АВАНСОМ І ПІДЛЯГАЮТЬ ПОВЕРНЕННЮ

З повагою, адвокат по нерухомості ЮК ДОМПРАВО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *