Судова практика — спільне майно у цивільному шлюбі.

У даній статті наводяться рішення касаційної інстанції, що стосуються питань встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка і жінки без реєстрації шлюбу, про визнання права власності на майно, набуте за час спільного проживання чоловіка і жінки без реєстрації шлюбу.

Інформація актуальна станом на 2021 рік

  1. У даному рішенні суду відмовлено у позові про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка і жінки без реєстрації шлюбу, про визнання права власності на майно, набуте за час спільного проживання чоловіка і жінки без реєстрації шлюбу, оскільки чоловік перебував у іншому зареєстрованому шлюбі.

Справа № 6-17134св11

РІШЕННЯ

іменем україни

25 серпня 2011 року м. Київ 6-17134св11

Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючого Макарчука М.А.

суддів Висоцької В.С., Євтушенко О.І.,

Дербенцевої Т.П. , Нагорняка В.А.,-

  1. У даному рішенні суду відмовлено у задоволенні позову про встановлення факту проживання однією сім’єю, визнання нерухомого майна об’єктом спільної сумісної власності, визнання права власності оскільки відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Оскільки до 2004 року діяв Кодекс про шлюб та сім’ю України, який визнавав тільки шлюб, укладений у державних органах реєстрації актів громадського стану, тому встановлення факту проживання однією сім’єю можливо лише з 01 січня 2004 року.

Справа № 6-9231св12

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 6-9231св12

13 червня 2012 рокум. КиївКолегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючого Дьоміної О.О.,

суддів: Дем’яносова М.В., Кафідової О.В.,

 Касьяна О.П., Штелик С.П.,-

  1. У даному рішенні суду визнано квартиру об’єктом права спільної сумісної власності, оскільки особи проживали з 2004 року однією сімєю без шлюбу, що було доведено під час судового розгляду.

Справа номер 6-34287св14

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2014 рокум. Київ Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючого Мартинюка В.І.,суддів: Ізмайлової Т.Л., Мостової Г.І., Наумчука М.І., Олійник А.С.,

  1. У даному судовому рішенні відмовлено у визнанні права часткової власності на квартиру та та відмовлено у визнанні недійсними договору застави даної квартири у банку, оскільки на момент підписання даного договору чоловік зазначив, що ні з ким у фактичних шлюбних стосунках не перебуває.

Встановлено, що визнання майна на праві спільної сумісної власності на підставі ст.74 СК України, повязується з набранням законної сили рішення суду, яким такі юридичні факти встановлені. У звязку із цим, визнання недійсним на підставі статті 578 ЦК України та статті 6 Закону України «По іпотеку» договору іпотеки, який був укладений за два роки до цього, не впливає на зміст правовідносин, які склалися у звязку з укладенням такого договору, оскільки на момент укладення оспорюваного правочину єдиним власником спірної квартири (предмета іпотеки) був чоловік, який при посвідченні договору зазначав, що на момент придбання квартири фактичних шлюбних відносин ні з ким не підтримував.

Справа № 6-35219св11

РІШЕННЯ

іменем україни

25 січня 2012 року м. Київ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

головуючого Горелкіної Н.А.

  суддів: Євграфової Є.П., Журавель В.І.,

Євтушенко О.І., Іваненко Ю.Г.

  1. Майно набуте до 2004 року у фактичному шлюбі може бути віднесено до спільного сумісного якщо є спільна праця, ведення спільного господарства, побуту та бюджету.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 6-135цс13

25 грудня 2013 року м. Київ

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України в складі:

головуючогоЯреми А.Г.,суддів:Григор’євої Л.І.,Онопенка В.В.,Романюка Я.М.,Гуменюка В.І.,Охрімчук Л.І.,Сеніна Ю.Л., Лященко Н.П.,Патрюка М.В.,Сімоненко В.М., – розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу та поділ майна за заявою ОСОБА_2 про перегляд ухвали колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25 липня 2013 року

  1. Даною Постановою суд залишено в силі рішення суду першої інстанції, яким установлено факт проживання однією сім’єю без реєстрації шлюбу у період до 2004 року, визнано квартиру спільною сумісною власністю, зважаючи на ту обставину, що майно, набуте під час спільного проживання особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі між собою, є об’єктом їхньої спільної сумісної власності, якщо: 1) майно придбане внаслідок спільної праці таких осіб як сім’ї (при цьому спільною працею осіб слід вважати їхні спільні або індивідуальні трудові зусилля, унаслідок яких вони одержали спільні або особисті доходи, об’єднані в майбутньому для набуття спільного майна, ведення ними спільного господарства, побуту та бюджету); 2) інше не встановлено письмовою угодою між ними.

Справа № 6-102ц15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року м. Київ

Судова палата у цивільних справах

Верховного Суду України в складі:

головуючого Лященко Н.П., суддів:Гуменюка В.І.,Сеніна Ю.Л., Охрімчук Л.І.,Сімоненко В.М. Романюка Я.М.,Яреми А.Г., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_8 до ОСОБА_9 про встановлення факту проживання однією сім’єю, визнання майна спільною сумісною власністю та визнання права власності на Ѕ частину квартири за заявою ОСОБА_8 про перегляд Верховним Судом України ухвали Апеляційного суду м. Києва від 13 листопада 2014 року та ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18 березня 2015 року

  1. Відповідно до даної правової позиції Верховного суду України не можна визнати правильним застосування судами норм статей ЦК України 2003 року та статей 62, 74 СК України для визнання за позивачем права власності на половину квартири, набутої до 1 січня 2004 року, без встановлення факту створення сторонами спільної часткової власності на квартиру та визначення ступеня участі в цьому позивача працею й коштами.

Постанова Іменем України

18 вересня 2013 року м. Київ.

Судова палата У цивільних справах Верховного суду України в складі:

Головуючого Яреми А.Г., суддів: Григорєвої Л..І., Гуменюка В.І, Лященко Н.П., Онопенка В.В., Охрімчук Л.І., Патрюка М.В.

Правова позиція, висловлена Судовою палатою у цивільних справах Верховного Суду України, при розгляді справи № 6-66цс13

 

Адвокат по розлученню і поділу майна….

Юридична консультація: поділ майна.

Судова практика сімейні суперечки.

Позовні заяви: сімейні суперечки.

Судова практика — поділ майна в цивільному шлюбі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *