Стягнення аліментів у разі наявності договору на утримання дітей.

Юридична консультація щодо стягнення аліментів за Договором між батьками (стягнення аліментів в безспірному порядку)

Інформація щодо аліментів актуальна станом на 2022 рік

Консультація юриста з питання: стягнення аліментів наутримання дітей. В даній консультації розглядаються питання як стягнути з батька (матері) аліменти на утримання дитини (дітей) у разі посвідчення укладення між ними договору, що регулює порядок утримання дітей.

Чи потрібно звертатися в суд у разі наявності між атьками договору на утримання дітей?

Відповідно до п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» № 3 від 15.05.2006 року в разі невиконання батьком (матір’ю) свого обов’язку за  договором  стягнення  аліментів  здійснюється  не  за  судовим рішенням,  а  на  підставі  виконавчого  напису  нотаріуса органом державної виконавчої служби.

Таким чином, у відповідності до усталеної практики розгляду справ судами, що склалася, стягнення аліментів за укладеним між сторонами договором відбувається у позасудовому порядку за виконавчим написом нотаріуса.

Згідно ст. 189 Сімейного кодексу України батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.

У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Відповідно до п. 4.16. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 22 лютого 2012 р.,  зміст даної норми роз’яснюється нотаріусом при посвідченні договору про сплату аліментів на дитину з одночасним зазначенням про це у тексті договору у частині можливості стягнення аліментів у безспірному порядку на підставі виконавчого напису у разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором.

 Згідно ст. 196 Сімейного кодексу України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

Чи можливо стягнути пеню за несплату аліментів відповідно до ст.. 196 Сімейного кодексу?

Проте, разом з цим, п. 22 вищезгаданої Постанови міститься наступне застереження: якщо аліменти сплачуються не за рішенням суду, а згідно з укладеним між батьками договором, передбачена ст. 196 СК санкція застосовується за наявності прямої вказівки про це в договорі. Тобто, якщо в Договорі про сплату аліментів окремо не прописана стаття про право на стягнення штрафної санкції у вигляді пені за прострочення виконання умов договору, то стягувач позбавлений такої можливості.

Які документи необхідні для стягнення заборгованості по аліментах за договором?

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів від 29.06.99 № 1172 для одержання виконавчого напису з метою стягнення заборгованості за нотаріально посвідченими договорами нотаріусу подаються:

а) оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів);

б) документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов’язання.

Тобто на практиці нотаріуси перед здійсненням виконавчого напису на договорі вимагають від стягувача пред’явити докази безспірності пред’явленої вимоги. На виконання даної  умови стягувачу потрібно спочатку надіслати боржнику вимогу зі сплати боргу за договором та отримати підтвердження того, що боржник ознайомлений з вимогами стягувача. Як правило, такими доказами можуть слугувати повідомлення про вручення поштового відправлення боржнику.

У який строк потрібно звернутися до нотаріуса для стягнення аліментів по договору на утримання дітей?

 Згідно із ст. 88 «Про нотаріат» Нотаріус  вчиняє  виконавчі  написи,  якщо  подані  документи підтверджують  безспірність  заборгованості  або   іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що  з  дня виникнення  права  вимоги  минуло  не  більше  трьох  років.

Що міститься у виконавчому написі нотаріуса щодо стягнення аліментів по договору?

 У виконавчому написі, який здійснює нотаріус, повинні зазначатися:

  • дата (рік, місяць,  число) його вчинення,  посада, прізвище, ім’я, по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис;
  • найменування та адреса стягувача;
  • найменування, адреса, дата і місце народження боржника, місце роботи (для громадян), номери рахунків в  установах  банків  (для юридичних осіб);
  • строк, за який провадиться стягнення;
  • суми, що підлягають стягненню, або предмети,  які підлягають витребуванню,  в тому числі пеня,  проценти, якщо такі належать до стягнення;
  • розмір плати, сума державного мита, сплачуваного стягувачем, або мита, яке підлягає стягненню з боржника;
  • номер, за яким виконавчий напис зареєстровано;
  • дата набрання  юридичної  сили;
  • строк пред’явлення виконавчого напису до виконання.

До якого нотаріуса необхідно звернутися для здійснення виконавчого напису щодо стягнення заборгованості по аліментах?

 У більшості випадків , радимо вам звертатися до нотаріуса, який посвідчував договір на утримання дітей.

Юрист (адвокат) стягнення аліментів у судовому та позасудовому порядку.

Юридична консультація по аліментах.

Позовні заяви по сімейним питанням.

Судова практика по аліментах.

Стягнення заборгованості по аліментах у разі наявності договору на утримання дітей на російській мові.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *