ДЛЯ ТОГО ЩОБ ОСПОРИТИ БАТЬКІВСТВО – ПОТРІБЕН НАЛЕЖНО ПРОВЕДЕНИЙ ТЕСТ ДНК

ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ КРОВНОГО СПОРІДНЕННЯ МІЖ БАТЬКОМ І ДИТИНОЮ НЕ МОЖЕ ВВАЖАТИСЯ ОБ’ЄКТИВНИМ ЗА ВІДСУТНОСТІ ВИСНОВКУ СУДОВО-МЕДИЧНОЇ (МОЛЕКУЛЯРНО-ГЕНЕТИЧНОЇ) ЕКСПЕРТИЗИ

В даній статті наведено правовий висновок Верховного Суду у справі № 149/2562/18 від 16.10.2019 про оспорювання батьківства.

Посилання: https://reyestr.court.gov.ua/Review/85033081#

ЧИТАТИ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ

ВІДЕО КОНСУЛЬТАЦІЇ ЮРИСТА МОЖНА ПЕРЕГЛЯНУТИ В КІНЦІ ЗАПИСУ

АДВОКАТ ПО СІМЕЙНИМ ПИТАННЯМ

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ СІМЕЙНІ ПИТАННЯ

ПОЗОВНІ ЗАЯВИ СІМЕЙНІ СУПЕРЕЧКИ

СУДОВА ПРАКТИКА СІМЕЙНІ ПИТАННЯ

ДОКУМЕНТИ ПО СІМЕЙНИХ ПИТАННЯХ

Інформація актуальна станом на 2022 рік

Суть справи: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 із 2007 року перебували у фактичних шлюбних відносинах. Під час спільного проживання народився син ОСОБА_3 , батьком якого у актовому записі про народження записаний позивач. Сторони фактично перестали проживати разом у 2008 році.

Особа 1 (позивач) вказував, що після припинення спільного проживання ОСОБА_2 звернулася до суду із заявою про стягнення з ОСОБА_1 аліментів та змінила прізвище сина на « ОСОБА_2 ». Згодом йому стало відомо, що батьком дитини є інший чоловік, що підтверджується експертним висновком про біологічне батьківство.  Оскільки внести зміни в актовий запис про народження дитини ОСОБА_2 відмовляється, а тому позивач просив суд визнати, що ОСОБА_3, не є його сином, виключивши відомості про його батьківство з актового запису із книги записів актів громадянського стану про народження ОСОБА_3 .

Позиція попередніх судових інстанцій: Суд першої інстанції не прийняв до уваги експертний висновок про біологічне батьківство, оскільки вважав, що вказаний доказ не може вважатися допустимим у розумінні статті 78 ЦПК України. Апеляційним судом скаргу позивача залишено без задоволення. Мотивовано наступним чином: задоволення позову без належного підтвердження аргументів позивача призведе до скасування відповідних зобов`язань позивача перед дитиною та суперечитиме інтересам неповнолітнього ОСОБА_3 .

Позиція ВС в даній справі: Ухвалою суду першої інстанції у справі призначено судово-генетичну експертизу. На виконання вимог зазначеної ухвали суду, експертиза не була проведена у зв`язку із тим, що сторони на відбір зразків крові не з`являлися. Повторна експертиза не була проведена у зв`язку із тим, що відповідач разом із дитиною на відбір зразків крові не з`являлася. Разом із тим, суди  першої та апеляційної інстанцій не звернули належної правової уваги на факт ухилення ОСОБА_2 від проходження судово-медичної молекулярно-генетичної експертизи. Встановлено, що судом апеляційної інстанції не було призначено у справі судово-медична генетична експертиза та судово-медична молекулярно-генетична експертиза.

Апеляційний суд, залишаючи без змін рішення суду першої інстанції і погоджуючись із його висновком про відмову в задоволенні позовних вимог, залишив поза увагою те, що між сторонами існує спір щодо оспорювання батьківства, а тест ДНК (судово-медична (молекулярно-генетична) експертиза) станом на сьогоднішній день є єдиним методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини. Доказова цінність такого тесту переважає будь-який інший доказ на підтвердження, або оспорення кровного споріднення та має вирішальне значення у вирішенні спору даної категорії справ.

Колегія суддів вважає, що встановлення факту кровного споріднення між батьком і дитиною не може вважатися об`єктивним за відсутності висновку судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи. ((( Попередній висновок – У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 591/6441/14-ц (провадження № 61-6030св18) зазначено, що доказами у зазначеній категорії справ можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.

З урахуванням встановлених обставин, рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

 

ПРО АЛІМЕНТИ З БАТЬКА ДИТИНИ, ЯКИЙ НЕОФІЦІЙНО ПРАЦЮЄ ЗАКОРДОНОМ

ВИКЛЮЧЕННЯ ЗАПИСУ ПРО БАТЬКІВСТВО ПОЗИВАЧА Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ЙОГО ВІД СПЛАТИ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА АЛІМЕНТАМИ

З повагою, адвокат по сімейним питанням у місті Київ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *