У справах про порядок користування не приватизованою квартирою слід залучати власника.

Позов з приводу порядку користування квартирою, яка належить на підставі договору найму слід пред’являти до його власника або уповноваженого ним органу.

Інформація актуальна станом на 2021 рік

 Однак у справах із питань, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування або з питань управління житловим фондом, віднесених його власником або уповноваженим ним органом до свого відання згідно зі статтею 18 ЖК Української РСР належною стороною повинен бути відповідний орган чи власник житлового фонду.

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково. Рішення Апеляційного суду Житомирської області від 19 липня 2017 року змінити, виклавши його мотивувальну частину в редакції цієї постанови.

Постанова Верховного суду від 17.07.2019 року у справі № 295/507/15-ц.

http://reyestr.court.gov.ua/Review/83272161

 Короткий опис рішення Верховного суду про зміну договору найму:

У січні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про усунення перешкод у здійсненні права користування майном та житловим приміщенням.

У процесі розгляду справи, змінивши предмет позову та зменшивши позовні вимоги, ОСОБА_1 просила визнати за нею право користування житловим приміщенням АДРЕСА_1 , жилою площею 12,4 кв. м.

Позовна заява ОСОБА_1 мотивована тим, що вона, на підставі дозволу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу м. Житомира Міністерства оборони України ( далі – КЕВ м. Житомира Міністерства оборони України) від 11 березня 2008 року, зареєстрована у житловому приміщенні АДРЕСА_1 та користується ним на підставі договорів найму.

Рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 19 квітня 2017 року  позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано право користування житловим приміщенням АДРЕСА_1 , жилою площею       12,4 кв. м за ОСОБА_1 .

Рішенням Апеляційного суду Житомирської області від 19 липня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_5 задоволено.

Рішення Богунського районного суду м. Житомира від 19 квітня 2017 року  скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1  відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивач зареєстрована у спірному житловому приміщенні та користується ним на підставі договорів найму, які на час ухвалення рішення судом першої інстанції у визначеному законом порядку визнані недійсними чи розірвані не були, тому відсутні підстави для додаткового визнання за ОСОБА_1 права користування спірним житловим приміщенням у судовому порядку

Таким чином, відносини, які виникають у зв`язку з наймом житла, що перебуває у державній або комунальній власності, регулюються Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативними актами житлового законодавства (частина перша статті 3 ЖК Української РСР).

Правовий режим статті 392 ЦК України покликаний захищати права власника майна.

Позови про визнання права власності спрямовані на усунення перешкод у здійсненні власником (чи титульним власником) свого права і виключення домагань на приналежне власнику майно за допомогою підтвердження в судовому порядку факту приналежності йому спірного майна на праві власності.

Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 квітня       1985 року № 2 «Про деякі питання, що виникли в практиці засновування судами Житлового кодексу Української РСР» визначено, що в силу статті 61 ЖК Української РСР житлово-експлуатаційна організація, а при її відсутності – підприємство, установа організація як наймодавець можуть бути стороною в спорах, що виникають з договорів найму житлового приміщення. Однак у справах із питань, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування або з питань управління житловим фондом, віднесених його власником або уповноваженим ним органом до свого відання згідно зі статтею 18 ЖК Української РСР належною стороною повинен бути відповідний орган чи власник житлового фонду.

Адвокат по питаннях зміни договору найму…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *