Рішення суду про неможливість визнання недійсною відмову від права на спадщину.

Рішення суду відмова від спадщини

Інформація щодо спадкування актуальна станом на 2022 рік

Рішення Дарницького районного суду про неможливість визнати недійсною відмову від прийняття спадщини, оскільки особі щось там пообіцяли.

 ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА 

справа № 2-3581/12

провадження № 2/753/455/13

 Р І Ш Е Н Н Я

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 “03” квітня 2013 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Сирбул О.Ф.

при секретарі Семенченко Я.А.

ЯКІСНА БЕЗКОШТОВНА ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ПО СПАДКУВАННЮ

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, треті особи: ОСОБА_4, Головне управління юстиції у м. Києві про визнання недійсною відмову від спадщини, визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину та визнання права власності на частку в квартирі,

встановив:

ЮРИДИЧНІ ПИТАННЯ ОФОРМЛЕННЯ СПАДЩИНИ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ….

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, треті особи: ОСОБА_4, Головне управління юстиції у м. Києві про визнання недійсною відмову від спадщини, визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину та визнання права власності на частку в квартирі.

Свої позовні вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер його батько ОСОБА_5. Після смерті якого відкрилась спадщина. ОСОБА_5 не складав заповіту, а тому спадкування здійснювалося за законом. Спадкоємцями першої черги, на момент відкриття спадщини, були його діти – ОСОБА_2 та ОСОБА_3. 24 березня 2011 року ОСОБА_2 було подано в Шістнадцяту Київську державну нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини. Сестра позивача вимагала від позивача відмови від спадщини та запевнила, що її донька ОСОБА_4 зі своїм неповнолітнім сином ОСОБА_6 змінить своє місце реєстрації. Племіниця була зареєстрована в квартирі, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, в якій проживає позивач з родиною, у 2005 році за проханням ОСОБА_3. Однак, ОСОБА_4 не змінила своє місце реєстрації. Позивач не бажав відмовлятися від спадщини, яка залишилася від ОСОБА_5, однак діями сестри ОСОБА_3 та її доньки ОСОБА_4 ввели в оману щодо обставин, що мають істотне значення, а саме, запевнили, що ОСОБА_4 змінить місце реєстрації, як тільки позивач відмовиться від спадщини. Тож, позивач подав заяву про відмову від спадщини, знаходячись під впливом обману та вважає, що діями відповідача його було позбавлено ? частини квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

ЯК ВІДМОВИТИСЯ ВІД СПАДЩИНИ?

В останній редакції позовних вимогах просив суд визнати недійсною відмову ОСОБА_2 від спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_5, подану 04.08.2011 року до Шістнадцятої Київської державної нотаріальної контори у вигляді заяв про відмову від спадщини, що зареєстровані за номерами 1230 та 1231. Визнати недійсним свідоцтво про право спадщину на квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, яка залишилась після смерті ОСОБА_5, видане Шістнадцятою Київською державною нотаріальною конторою на ім’я ОСОБА_3. Визнати право власності на ? частини квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, що залишилася після смерті ОСОБА_5, за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом та судові витрати покласти на відповідача.

Представник позивача ОСОБА_2 – ОСОБА_7 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_3 – ОСОБА_8 в судовому засіданні проти позову заперечувала та просила у задоволені позову відмовити у повному обсязі.

Третя особа Головне управління юстиції у м. Києві в судове засідання не з’явилося, надіслало до суду письмові пояснення та просили розгляд справи проводити у його відсутність та направити копію прийнятого рішення (а.с. 117-118).

Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з’явилася, повідомлена належним чином, причини не явки суду не відомі.

Вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, свідка допитаного в судовому засіданні, вивчивши матеріали справи, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_5, батько позивача, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 58).

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Шістнадцятою Київською державною нотаріальною конторою відкрито спадкову справу № 239/2011 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 (а.с. 56-75).

Спадкоємцями першої черги, на момент відкриття спадщини, були його діти – ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

Спадщина складається з квартири АДРЕСА_2 (а.с. 72).

З матеріалів спадкової справи вбачається, що 24 березня 2011 року позивач ОСОБА_2 звернувся зі заявою про прийняття спадщини (а.с. 59 зворот).

14 липня 2011 року до Шістнадцятої Київської державної нотаріальної контори звернулася ОСОБА_3 з заявою про прийняття спадщини (а.с. 63 зворот).

04 серпня 2011 року до Шістнадцятої Київської державної нотаріальної контори звернувся позивач ОСОБА_2 з заявою № 1230 про відкликання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3, подану до Шістнадцятої Київської державної нотаріальної контори 24 березня 2011 року за № 392 (а.с. 69).

04 серпня 2011 року до Шістнадцятої Київської державної нотаріальної контори звернувся позивач ОСОБА_2 з заявою № 1231 про відмову від частки спадкового майна, яке залишилося після смерті батька ОСОБА_5 (а.с. 69 зворот).

25 серпня 2011 року до Шістнадцятої Київської державної нотаріальної контори звернулася з заявою № 1381 ОСОБА_3 про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, що залишилось після смерті батька ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_3, що складається з квартири АДРЕСА_2 (а.с. 70).

Відповідно до підпункту 4.14 п. 4 Глави 10 Розділу 2 Порядку, при видачі Свідоцтва на право на спадщину нотаріус обов’язково перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, що підтверджують вказані факти.

Відповідно до ч. 1 ст. 1273 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 1273 Цивільного кодексу України, відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною. Відмова від прийняття спадщини може бути відкликана протягом строку, встановленого для її прийняття.

Так, свідок ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, в судовому засіданні пояснила, що вона є мати позивача та відповідача. Відповідач постійно доглядала батька ОСОБА_5 та займалася саме вона похованням. В нотаріальній конторі вона не була присутня так як не входить до кола спадкоємців.

Відповідно до ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.

Як визначено у ст. 10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд сприяє всебічному і повному з’ясуванню обставин справи: роз’яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов’язки, попереджує про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.

Так, позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він з відповідачем уклав угоду, за якою кожна із сторін брала на себе зобов’язання, в результаті чого він подав до Шістнадцятої Київської державної нотаріальної контори заяву про відмову від спадщини на користь відповідача.

Однак, суд не бере до уваги дані доводи, оскільки угода є розпискою третьої особи ОСОБА_4 (дана особа не входить до кола спадкоємців) – тобто є одностороннім правочином, за яким саме третя особа брала на себе зобов’язання вчинити певні дії. Зі змісту даної розписки вбачається, що ні у відповідача ні у позивача не виникало жодних обов’язків (а.с. 16).

Відповідно до ч. 3 ст. 61 ЦПК України, обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, відповідно до рішення Дарницького районного суду м. Києві від 21 вересня 2012 року, залишеного ухвалою апеляційного суду м. Києві від 31 січня 2013 року без змін, визнано ОСОБА_4 та її неповнолітнього сина ОСОБА_6 такими, що втратили право користування жилим приміщенням, а саме: квартирою АДРЕСА_1. Зобов’язано ВГІРФО Дарницького РУГУ МВС України в м. Києві зняти з реєстраційного обліку ОСОБА_4 та її неповнолітнього сина ОСОБА_6 за адресою: АДРЕСА_1. У задоволені зустрічної позовної заяви ОСОБА_4 про визнання права проживання та користування жилим приміщенням відмовлено (а.с. 162-166, 167-170). Отже, до посилання позивача про зобов’язання третьої особи ОСОБА_4 про зняття з реєстрації з квартири, суд оцінює критично, оскільки є рішення суду, яке набрало законної сили з цього приводу.

Рішенням Дарницького районного суду м. Києві від 10 липня 2006 року визнано ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, недієздатним. Призначено ОСОБА_3, 1967 року народження, проживаючу в АДРЕСА_1, опікуном ОСОБА_5 (а.с. 128).

Судом встановлено, що позивач не тільки відмовився від спадщини, а й відкликав свою заяву про її прийняття, тобто, вчинив дві різні за значенням дії.

У зв’язку з чим, у разі, навіть, відсутності заяви про відмову від спадщини № 1231, в матеріалах спадкової справи залишається заява про відкликання заяви про прийняття спадщини № 1230, що давало можливість відповідачу на законних підставах отримати спадщину.

У зв’язку з викладеним відсутні підстави для задоволення вимоги про визнання свідоцтва про право на спадщину, оскільки свідоцтво видається згідно із вимогами Інструкції про вчинення нотаріальних дій. Лише порушення вимог цієї інструкції є підставою для скасування свідоцтва.

Як свідчать матеріали спадкової справи на момент оформлення свідоцтва заяву про прийняття спадщини подала лише відповідач. Позивач свою заяву відкликав (№ 1230). Оскільки інших спадкоємців не було, то відповідач єдина спадкоємиця. До того ж, відповідач може розпоряджатися тільки своїм правом на спадкування, а не спадковим майном, тому відмова від спадщини може бути лише на користь інших спадкоємців. У зв’язку з цим волевиявлення позивача по відмові від спадщини було оформлено у вигляді заяви про відмову від спадщини на користь іншого спадкоємця – відповідача.

Суд з’ясувавши всі обставині справи, вислухавши учасників які приймають участь у справі, дослідивши письмові докази вважає, що позовні вимоги є безпідставними, свідоцтво про право на спадщину видано відповідно до вимог чинного законодавства, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

На підставі викладеного, керуючись 10, 11, 27, 60, 212-215, 226 ЦПК України, ст.ст. 316, 1216, 1225, 1261, 1273, 1274 ЦК України, суд, –

В И Р І Ш И В :

У задоволені позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3, треті особи: ОСОБА_4, Головне управління юстиції у м. Києві про визнання недійсною відмову від спадщини, визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину та визнання права власності на частку в квартирі – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя:

З ПОВАГОЮ АДВОКАТ У СПРАВАХ ЩОДО СКАСУВАННЯ СВІДОЦТВА ПРО ПРАВО НА СПАДЩИНУ.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *