Стягнуто аліментів 1/4 доходів на дитину та 1/6 на утримання дружини — суд

В даному рішенні суду стягнуто на користь дитини аліменти в розмірі ¼ частини доходу відповідача та аліменти на утримання дружини (за період перебування у відпустці до досягнення дитиною трьох річного віку) в розмірі 1,6 частин доходу.

Відповідач в даній справі працює на посаді водія. Розмір його офіційної заробітної плати близько двох з половиною тисяч.

Інформація актуальна станом на 2021 рік

Справа №22-ц-790/12Головуючий у І інстанції Литвин Л.І.

Справа №22-ц-790/12Головуючий у І інстанції Литвин Л.І.

Категорія47Доповідач у 2 інстанціїСавченко ¶22.02.2012 ¶¶¶Р І Ш Е Н Н Я ¶Іменем України ¶16 лютого 2012 рокум.Київ ¶Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі: ¶головуючогоСавченка С.І.,

Суддів Іванової І.В., Рудніченко О.М.,

при секретаріКлименко В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду Київської області цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Яготинського районного суду Київської області від 25.11.2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення аліментів на утримання дитини та дружини, –

в с т а н о в и л а :

В жовтні 2011 року позивачка звернулася до суду із вказаним позовом, який мотивувала тим, що з 05.03.2005 року перебуває з відповідачем в зареєстрованому шлюбі, від якого мають доньку ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1. Вказувала, що в даний час вони з відповідачем проживають окремо, мають різні бюджети і він матеріальної допомоги на утримання дочки не надає. Дочка проживає з нею і знаходиться на її утриманні. Угоди про добровільну сплату аліментів між ними не досягнуто. Посилалася, що знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років. Просила стягнути з відповідача аліменти на утримання доньки в розмірі 1/4 частини його доходу щомісячно до повноліття дитини та аліменти на її утримання в розмірі 1/4 частини його доходу до досягнення дитиною 3-х річного віку.

В подальшому позивачка уточнила вимоги, просила стягнути з відповідача аліменти на утримання доньки у твердій грошовій сумі в розмірі 1000 грн. до досягнення дочкою повноліття та аліменти на її утримання до досягнення донькою 3-х років в розмірі 500 грн.

Рішенням Яготинського районного суду Київської області від 25.11.2011 року позов задоволено. Стягнуто з відповідача на користь позивачки аліменти на утримання дитини до її повноліття в розмірі 1000 грн. та аліменти на утримання дружини в розмірі 500 грн.

Позивачка подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким стягнути аліменти на утримання дочки та її в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом норм матеріального права.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Відповідно до вимог ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 214 ЦПК України судове рішення має відповідати в тому числі на такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 3) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Зазначеним вимогам оскаржуване судове рішення відповідає не в повній мірі.

Судом встановлено і з матеріалів справи вбачається, що сторони перебувають в зареєстрованому шлюбі з 05.03.2005 року, від якого мають малолітню доньку ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1.

Також встановлено, що сторони в даний час проживають окремо, дочка проживає з матір’ю і знаходиться на утриманні позивачки, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років. Угоди про добровільну сплату аліментів між сторонами не досягнуто.

Вказані обставини підтверджуються наявними у справі доказами.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції обґрунтовував свої висновки тим, що є передбачені законом підстави для стягнення аліментів на утримання дитини до її повноліття та аліментів на утримання дружини. Такі висновки суду є правильними.

Проте, визначаючи розмір аліментів у твердій грошовій сумі, суд порушив норми матеріального права, зокрема приписи статей 181,184 СК України, згідно яких за загальним правилом розмір аліментів визначається у частці від доходу платника. Визначення аліментів у твердій грошовій сумі можливо лише у передбачених ст.184 СК України випадках, зокрема у випадку якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу отримує в натурі, а також за наявності інших обставин.

В матеріалах справи наявні докази того, що відповідач працює на посаді водія в ТОВ «Олбрізсервіс», має регулярний дохід у вигляді заробітної плати, а тому суд мав визначити розмір аліментів у частці від доходу відповідача, чого не зробив, порушивши норми матеріального права.

Відповідно до ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права. Норми матеріального права вважаються порушеними або неправильно застосованими, якщо застосовано закон, який не поширюється на ці правовідносини, або не застосовано закон, який підлягав застосуванню.

З викладених вище підстав колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає зміні з визначенням розміру стягуваних аліментів на дитину та дружину в частці від доходу відповідача, поскільки останній працює і має регулярний дохід у вигляді заробітку.

Визначаючи розмір аліментів в частці від заробітку відповідача, який підлягає стягненню колегія суддів керується наступним.

За положеннями ч.1 ст.183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину визначається судом.

Згідно ст.182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоровя та матеріальне становище дитини, стан здоровя та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непраценздатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина, інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно ст. 80, 84 СК України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка до досягнення дитиною трьох років незалежно від того чи вона працює. Аліменти на утримання одного з подружжя присуджуються у частці від доходу батьків чи у твердій грошовій сумі.

З огляду на вимоги закону та встановлені по справі обставини колегія суддів визначає аліменти на утримання дитини в розмірі 1/4 частини доходу відповідача та аліменти на утримання дружини в розмірі 1/6 частини доходу.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія судів, –

в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволити частково.

Рішення Яготинського районного суду Київської області від 25.11.2011 року в частині визначення розміру аліментів змінити.

Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця с.Требухів Броварського району Київської області, мешкає АДРЕСА_1, працює на посаді водія в ТОВ «Олбрізсервіс»(м.Київ, вул.Російська 59) на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання доньки ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1/4 частини його доходів щомісячно, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 27.10.2011 року до її повноліття, та стягнути аліменти на утримання дружини ОСОБА_2 в розмірі 1/6 частини його доходів починаючи з 27.10.2011 р. до досягнення донькою ОСОБА_2 трьохрічного віку.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з моменту його проголошення.

Головуючий :___________________

Сімейні питання та суперечки. Адвокат. Юрист. Юридичні послуги та допомога.

Юридичні консультації по сімейних суперечках і сімейних питаннях.

Судова практика сімейні суперечки.

Судова практика сімейні суперечки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *