ЗАЯВА ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ ПРОЖИВАННЯ ОДНІЄЮ СІМ’ЄЮ БЕЗ ШЛЮБУ

Зразок заяви про встановлення факту проживання однією сім’єю без шлюбу

ЧИТАТИ ЗАЯВУ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ

Даний примірник позовної заяви стосується справи коли помер вітчим. Змалку, яку  дочка з ним проживала його падчерця. Заповіт він не склав. Спадкоємці по закону відсутні. Єдим спадкоємцем є його падчериця. Користуючись своїми правами вона подала до суду заяву про встановлення проживання однією сім’єю без шлюбу.

ВІДЕО КОНСУЛЬТАЦІЇ ЮРИСТА ЩОДО СПАДКУВАННЯ МОЖНА ПЕРЕГЛЯНУТИ В КІНЦІ ЗАПИСУ

Інформація актуальна станом на 2022 рік

АДВОКАТ В КИЄВІ ПО СПАДКОВИХ СПОРАХ

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ СПАДКОВІ ПИТАННЯ

ПОЗОВНІ ЗАЯВИ СПАДКОВІ ПИТАННЯ

СУДОВА ПРАКТИКА СПАДКОВІ ПИТАННЯ

ДОКУМЕНТИ ПО СПАДКУВАННЮ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

До Дарницького районного суду м. Києва

02068, м. Київ, вул. Кошиця, буд. 5-а

 

Заявник:

Призвіще Імя По-батькові

Число місяць дата народження

р.н.о.к.п.п.: 00000000000

який зареєстрований за адресою:

e-mail: відсутній

тел.: __________

 

Заінтересована особа:

Київська міська рада,

ЄДРПОУ  22883141

Вул. Хрещатик 36, м. Київ, 01044, Україна

e-mail: kmr@kmr.gov.ua

kmr@kmr.gov.ua

тел.: (044) 205-73-37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З А Я В А

про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу

      І. Обставини справи.

Я, ПІБ, з грудня 2004 року проживала однією сім’єю без реєстрації шлюбу з ПІБ 00 грудня 0000 року народження.

00 березня 2021 року ПІБ помер, про що Київським міським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) складено актовий запис про смерть № 0000 від 00 березня 2021 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть (копія свідоцтва додається, оригінал знаходиться у мене).

В зв’язку з чим, відкрилась спадщина на майно, що залишилось після смерті  померлого ПІБ

Враховуючи, що я, ПІБ, та померлий ПІБЛ проживали разом однією сім’єю протягом останніх сімнадцяти років, то відповідно до ч.2 ст.1258, ст.1264 Цивільного кодексу України я є спадкоємицею четвертої черги за Порохня М.І..

     Інших спадкоємців за заповітом чи за законом у померлого не має.

Так як в мене був невдалий попередній шлюб, то постійно відкладала офіційну реєстрацію з померлим чоловіком ПІБ, він постійно мені дорікав цим, що я живу з ним у неофіційному шлюбі, бо сам мені постійно говорив, що правильно буде, щоб шлюб був зареєстрований. Ми жили душа в душу, жодних скандалів, вияснення відносин у нас ніколи не було. Покійний чоловік прийняв мою доньку від попереднього шлюбу як рідну, виховував її з п’яти років, любив так сильно, що ніхто ніколи й не знав, що донька ІМ’Я йому не рідна. Раптова смерть чоловіка сильно сколихнула мій стан, я після його смерті знаходжуся в сильній депресії.

У відповідності до законодавства України, мною протягом шести місяців з моменту смерті спадкодавця, подано заяву про прийняття спадщини до Шістнадцятої Київської державної нотаріальної контори.

Однак, вказаною нотаріальною конторою мені було відмовлено у видачі свідоцтва про право спадщину за законом, оскільки відсутні документи, які підтверджують мої родинні стосунки з спадкодавцем (копія листа №2401/02-14 від 22.09.2021 р. додається, оригінал знаходиться у мене).

Із зазначеного вище слідує, що для подальшого оформлення спадщини за померлим ПІБ, мені необхідні факт проживання однією сім’єю з ним не менше п’яти років до часу відкриття спадщини.

      Заявник повідомляє суд, що ним не подано іншої заяви (заяв) з такою самою вимогою (предметом) та з тих самих підстав.

     Заходи досудового врегулювання спору Заявником не проводились, оскільки законом не визначений обов’язковий досудовий порядок врегулювання такого спору.

     Заходи забезпечення заяви та/або доказів  до подання цієї заяви не вживались.

     Копії документів на підтвердження викладених обставин додані до даної заяви в додатку.

     Оригінали доданих документів наявні у Заявника та в матеріалах спадкової справи №316/2021 Шістнадцятої Київської державної нотаріальної контори.

     Докази, які не можуть бути подані разом із даною заявою на даний час відсутні.

     Орієнтована сума судових витрат складається з суми судового збору в розмірі 454,00 грн.

 

     ІІ. Обґрунтування та підстави заявлених вимог.

     Я, маю право на звернення до суду про встановлення юридичного факту проживання однією сім’єю з без шлюбу ПІБ.

Спадщина за померлим мною прийнята відповідно до матеріалів спадкової справи.

Встановлення факту родинних відносин необхідно мені для оформлення спадщини за померлим 10 березня 2021 року ПІБ.

Відповідно до п. 5 ч.1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення юридичного факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Відповідно до частини 2 статті 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 644/6274/16-ц (провадження № 14-283цс18) вказано, що «згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 3 червня 1999 року № 5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї» членами сім`ї військовослужбовця є, зокрема, особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з військовослужбовцем у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші).

Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже, законодавство не передбачає вичерпного переліку членів сім`ї та визначає критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважних причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки».

Згідно частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

 

Такими доказами є:

 • Договір купівлі-продажу квартири № _____ за адресою: __________від 00 (НОМЕР ЧИСЛА) грудня 2004 року, де 1/3 частина квартири належить ПІБ, 2/3 частини квартири належить ПІБ. (копія договору додається);
 • Реєстрація місця проживання за однією адресою: ___________, квартира № _____, копії паспортів ПІБ та ПІБ додаються;
 • Також доказом спільного проживання та ведення спільного господарства за вказаною вище адресою є квитанції про сплату за електроенергію за всю квартиру, які сплачував самостійно ПІБ за квітень, червень, липень, листопад 2016 року, квитанції про сплату за листопад – грудень 2011 року, за січень – лютий 2015 року за утримання прибудинкової території, опалення, за централізоване постачання холодної води та водовідведення, за централізоване постачання гарячої води. Покійний чоловік Порохня ПІБ завжди самостійно займався всіма оплатами за комунальні послуги, отримував пільгу на квартиру 50% як Ветеран МВС; (копії квитанцій додаються);
 • Договір № 82950 про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 28.03.2018 р. укладений на моє ім’я та Покійного чоловіка ПІБ, де також зазначено, що в нас наявна пільга з оплати послуг у п.2.4. ветерана органів внутрішніх справ на 3-х осіб: мене, доньку, покійного (копія додається);
 • Спільні фотографії починаючи з 2004 року. Покійний чоловік ПІБ відводив доньку до школи в перший клас, ми відпочивали разом на відпочинку в лісі, на морі, святкували родинні свята, весілля родичів, запрошення на весілля племінниці (копії фотографій, запрошення на весілля додаються);
 • Договір № __________ від 26 квітня 2018 року укладений між ПАТ «Акціонерна компанія «Київводоканал» та Покійним чоловіком ПІБ на всю квартиру; (копія договору додається);
 • Акт від 20.09.2021 року підписаний нашими сусідами з кв. _____ ПІБ, з кв. _____ ПІБ, кв. _____ ПІБ про те, що ми проживали однією сім’єю з Покійним чоловіком ПІБ (копія Акту додається);

 

Також, доказами ведення спільного господарства та спільної участі у облаштуванні та благоустрої нашої квартири є:

– договір № 700ПУ купівлі-продажу світлопрозорих конструкцій від 16.06.2015 укладеного ПІБ (Покупець) згідно умов якого Продавець зобов’язується виготовити та передати у власність Покупцю світлопрозорі конструкції та ролети за адресою: __________; (копія договору додається);

– договір на сервісне обслуговування та продовження гарантійних зобов’язань № _____ від 26.02.2018 року укладеного ПІБ (Покупець) згідно умов якого Виконавець здійснює сервісне обслуговування системи водо очистки «Гідростандарт IS-81» за адресою: __________; (копія договору додається);

– АКТ № _____ від 26.04.2018 року між ПІБ та представником розрахункового департаменту щодо приймання на абонентський облік засобів обліку води за адресою: __________; (копія Акту додається);

– Акт опломбування лічильника підписаний між ПІБ та представником ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ» лічильника гарячого водопостачання від 15.08.2018 року за адресою: __________; (копія Акту додається);

– Договір про виготовлення металопластикових вікон від 11.09.2018 року для всієї квартири та накладна про прийом готової продукції між ПІБ та ФОП «ПІБ» за адресою: __________; (копія договору та накладної додаються);

-квитанція про сплату ТОВ «Центр Вимірювань» за послуги проведення вимірювань для метрологічної повірки від 12.02.2018 року, за адресою: __________; (копія договору та накладної додаються).

Відповідно до ст.293 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що окреме провадження – це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У відповідності з п. 5 ч.2  ст. 293, п. 5 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суди розглядають справи про встановлення фактів проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Крім доданих до заяви документів, зазначені мною обставини можуть підтвердити свідки, клопотання про виклик свідків буде подано на підготовчому судовому засіданні..

Подана мною заява містить, на мою думку, всі необхідні докази для встановлення юридичного факту проживання однією сім’єю з ПІБ та я маю необхідність встановлення  юридичного факту для оформлення спадщини, що доводиться наявними доказами.

Вважаю, що моя заява відповідає вимогам статті 318 ЦПК України, відповідно до якої у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2)причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.

Вважаю, що суд має всі підстави для встановлення факту проживання мене та Порохні Миколи Івановича однією сім’єю не менше п’яти років до часу відкриття спадщини.

 

     IІІ. Зміст заявлених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 293, 315-316, 318 ЦПК України, –

 

ПРОШУ СУД:

 1. Встановити факт проживання ПІБ 00 червня 0000 року народження та ПІБ 00 грудня 0000 року народження однією сім’єю з грудня 2004 року по день смерті останнього.
 2. Витребувати з Шістнадцятої Київської державної нотаріальної контори (02091, м. Київ, Харківське шосе, 172) спадкову справу № _____ за померлим ПІБ.

 

Додаток:

 1. Онлайн квитанція про оплату судового збору.- __ аркушів;
 2. Належним чином засвідчена копія паспорту ПІБ .- __ аркушів;
 3. Належним чином засвідчена копія свідоцтва про смерть ПІБ- __ аркушів;
 4. Належним чином засвідчена копія листа про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 22.09.2021 р. -__ аркушів;
 5. Належним чином засвідчені копії квитанції про сплату за квітень, червень, липень, листопад 2016 року, за листопад – грудень 2011 року, за січень – лютий 2015 року за утримання прибудинкової території, опалення, за централізоване постачання холодної води та водовідведення, за централізоване постачання гарячої води року __ аркушів;
 6. Належним чином засвідчена копія Договору купівлі-продажу квартири № 355 за адресою: ___________ (НОМЕР ЧИСЛА) грудня 2004 року __ аркушів;
 7. Належним чином засвідчена копія паспорту паспорту ПІБ сторінки 4-5, 6-7, 10-11. Перші сторінки паспорту відсутні, оскільки, Оригінал паспорту здано у ВДРАЦС під час отримання свідоцтва про смерть __ аркушів;
 8. Належним чином засвідчена копія Договору № ______ про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 28.03.2018 р. __ аркушів;
 9. Належним чином засвідчена копії спільних фотографій починаючи з 2004 року – ___аркушів;
 10. Належним чином засвідчена копія договору № _____ від 26 квітня 2018 року укладений між ПАТ «Акціонерна компанія «Київводоканал» та Покійним чоловіком ПІБ на всю квартиру – __ аркушів; (копія договору додається);
 11. Належним чином засвідчена копія Акту від 20.09.2021 року – __ аркушів;
 12. Належним чином засвідчена копія договору № 700ПУ купівлі-продажу світлопрозорих конструкцій від 16.06.2015 року – __ аркушів;
 13. Належним чином засвідчена копія договору на сервісне обслуговування та продовження гарантійних зобов’язань № ______ від 26.02.2018 року – __ аркушів;
 14. Належним чином засвідчена копія Акту № ______ від 26.04.2018 року – __ аркушів;
 15. Належним чином засвідчена копія Акту опломбування лічильника підписаний між ПІБ та представником ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ» від 15.08.2018 року за адресою: _____________ – __ аркушів;
 16. Належним чином засвідчена копія Договору про виготовлення металопластикових вікон з додатками від 11.09.2018 року – __ аркушів;
 17. Належним чином засвідчена копія квитанції про сплату ТОВ «Центр Вимірювань» за послуги проведення вимірювань для метрологічної повірки від 12.02.2018 року – __ аркушів;
 18. Належним чином засвідчена копія Акту до Договору № ______ від 16.06.2015 року;
 19. Копія заяви та доданих документів для заінтересованої особи.

 

 

 

«00» червня 2022 року                                                                                                   ____________ ПІБ

 

ПОЗОВНА ЗАЯВА ПРО СПАДКУВАННЯ ЗА НЕРІДНИМ БАТЬКОМ

ЗАЯВА ПРО ОГОЛОШЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ ПОМЕРЛОЮ

З повагою, адвокат по спадкуванню ЮК ДОМПРАВО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *