Як змусити знести прибудову наглого сусіда?

Дана консультація торкається типової життєвої ситуації, коли сусід переходить межі дозволеного та прибудовує, надбудовує чи добудовує собі що йому заманеться, перед тим не поцікавившись чи нікому це не заважатиме.

Інформація щодо нерухомості актуальна станом на 2022 рік

При чому це стосується як приватного, так і багатоквартирного будинку. У приватному секторі це найчастіше ситуації, коли на одній землі декілька власників і суміжні, чи близько розташовані будинки, а то й один будинок, де кожен живе у своїй частині.

І так вас турбує прибудова, що заважає вам спокійно жити, що ж робити?

Тут варто виділити 2 ключові ситуації: перша – це коли прибудова залазить на вашу приватну землю, друга – це коли прибудова здійснена на спільній землі чи у багатоквартирному будинку.

У першому випадку все зрозуміло, порушується ваше право приватної власності на землю і ви вимагаєте усунути це порушення. Не хоче добровільно – йдете до суду і там без проблем змушуєте ненависного порушника взяти до рук кувалду та розібрати пристройку.

У другому ситуація схожа, проте з невеликою різницею. Давайте візьмемо за приклад багатоквартирний будинок , де сусід з першого поверху зробив прибудову до своєї квартири. В такому випадку, скоріше за все він своєю прибудовою перекрив доступ сонцю у вашу квартиру, закрив вид тощо. Важливим є те що він порушив ваше право безперешкодно користуватися вашою власністю, тобто квартирою. Найчастіше у судах люди посилаються на те, що прибудови закривають доступ світлу, чим погіршують стан здоров’я, бо псують зір, з’являється пліснява, що негативно впливає на дихальні шляхи, створюються умови для легкого проникнення грабіжників до квартири, втрачається товарний вид квартири, здешевлюється її вартість, порушується порядок користування спільною землею, і взагалі прибудова здійснена без відповідних на те дозвільних документів тощо. Мало того, дехто ще й подає позов на відшкодування моральної шкоди, нанесеної будівництвом цієї споруди.

Паралельно з позовом до суду піднімайте, як можна більше шуму навколо цієї незаконної прибудови. Наша рекомендація подати скарги до відповідних органів, а саме: прокуратура, ДАБІ (Державна архітектурно будівельна інспекція), міська чи сільська рада.

Рано чи пізно ви дійдете до 2 можливих логічних фіналів: або ж сусід візьметься за розум (як варіант просто злякається)  і сам знесе прибудову, або ви змусите його це зробити за рішенням суду.

Варто додати, що в обох ситуація, незалежно від того варіанту фіналу, який настане прибудова зноситься за кошт того, хто її здійснив, проте не збудьте вказати це у суді.

А що якщо сусід має дозвіл на прибудову?

Якщо ваш сусід має дозвіл на прибудову, то скасовуйте цей дозвіл у судовому порядку і паралельно просіть зобов’язати його знести конструкцію. Якщо він має дозвіл, і будуючись просто заліз трохи на вашу землю, то просіть знести ту частину конструкції, що вилазить на вашу ділянку.

 

Інші консультації з питань нерухомості

Как заставить соседа снести пристройку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *