Встановлення факту народження дитини

Встановлення факту народження дитини

Питання клієнта стосовно реєстрації народження дитини:

Доброго дня. Знаходячись, на окупованій території Автономної Республіки Крим, я народила хлопчика. Мені видали медичне свідоцтво про народження дитини їхнього зразка. Приїхавши на Україну, я звернулась до державної реєстрації актів цивільного стану. У реєстрації моєї дитини, мені було відмовлено. Мені порекомендували звернутись до суду. Скажіть, будь ласка, чи є правомірними дії РАЦСу у відмовлені мені реєстрації дитини та куди мені необхідно звернутись?

Відповідь юриста:

Дії відділу державної реєстрації актів цивільного стану є правомірними. Так, як Ви на тот момент знаходились на території Автономної Республіки Крим та отримали документ, який не визнається державними органами України.

Державна реєстрація народження не може бути здійснена за наявності медичного свідоцтва про народження, виданого органом, діючим на тимчасово окупованій території.

Вам було відмовлено з посиланням на ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та рекомендовано вирішити це питання у судовому порядку.

Відповідно до ч.4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану та п.2 Глави 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі – медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров’я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров’я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами) (далі – медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9.

Згідно з п. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визнається тимчасово окупованою територією.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті цього Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

У такому випадку Вам необхідно звернутись із заяву про встановлення факту народження дитини до суду.

Згідно з п.7 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до п.4 ч.4 ст.13 Закону за відсутності документа закладу охорони здоров’я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Для звернення до суду із такою заявою, необхідно:

  1. Заява про визнання факту народження дитини з додатками (заява повинна бути подана від належного заявника, тобто, від матері) – в двох примірниках: один для суду, інший відправляється Відповідачу;
  2. Документом, що підтверджує факт народження дитини: в даному випадку це – Медичне свідоцтво про народження;
  3. Копія паспорту, ІНН;
  4. Оригінал документу про сплату судового збору;

При наявності всіх вищевказаних фактів та документів, суд має всі підстави задовольнити вашу заяву та встановити факт народження дитини.

Дякуємо, що звернулися в нашу юридичну консультацію.

З повагою ЮК “ДОМПРАВО”

Стаття “Встановлення факту народження дитини” російською мовою…

Про автора Адвокат Київ

Адвокат спадкування, нерухомість та сімейні спори. Юрист по спадкових питаннях, питаннях повязаних з нерухомістю та сімейними спорами. Юридичні консультації адвокатів та юристів: спадкове право, спори щодо нерухомості та поділу майна в Україні та Києві.
Опубліковано у Відео консультації юриста, Сімейне право, Юридична консультація | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *