Прийняття спадщини шляхом проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Юридична консультація щодо питання, прийняття спадщини шляхом проживання разом з померлим.

Відповіді на питання, з якими звертаються до юристів, нотаріусів, адвокатів заради отримання юридичної консультації з  приводу прийняття спадщини шляхом проживання з померлим на момент його смерті.

 

В якій нормі закону, де саме передбачено, прийняття спадщини шляхом проживання з померлим на момент смерті.

Частиною 3,4 статті 1268 Цивільного кодексу зазначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку, що встановлений в статті 1270 Цивільного кодексу України він не заявив про відмову від неї.

Що таке місце проживання фізичної особи? Де це зазначено?

Місцем проживання фізичної особи згідно законодавства України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель, тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. (ч. 1, ст.. 29 Цивільного Кодексу України).

Увага: місце проживання необхідно відрізняти від місця перебування фізичної особи, тобто того місця, де вона не проживає, а тимчасово знаходиться.

Чим підтверджується місце проживання з спадкодавцем на момент його смерті?

У разі реєстрації місця проживання спадкоємця разом з померлим, їх спільне проживання підтверджується відповідним документом (довідка форми 2, довідка форми 3).

У разі відсутньої спільної реєстрації місця проживання спадкодавця і спадкоємця за однією адресою, їх місце проживання може бути підтверджено рішенням суду, про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Чи можлива ситуація, коли спадкоємець і спадкодавець мали декілька місць проживання?

Частиною 6 статті 29 Цивільного кодексу України встановлено, що фізична особа може мати кілька місць проживання.  Отже можна зробити висновок, що можлива ситуація, коли спадкоємець і спадкодавець має декілька місць проживання. І дана ситуаціє не суперечить вимогам законодавства України.

Чи потрібно спадкоємцеві звертатися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, у разі проживання з ним, на момент його смерті разом?

Спадкоємець, разом зареєстрований був на час відкриття спадщини  з померлим, там проживав не повинен звертатися з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса.

Але все-таки радимо: для уникнення спірних питань, у разі коли Ваше місце проживання разом з спадкодавцем нічим не підтверджується, звернутися до нотаріуса з відповідною заявою. Не звернення в шестимісячний строк призведе до судового процесу з приводу спадкового спору, який потрібно ще виграти.

В якому порядку (позовному чи у порядку окремого провадження) потрібно звертатися до суду про встановлення факту проживання з спадкодавцем на момент його смерті?

У порядку окремого провадження можливо звернутися до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини у разі відсутності спору щодо спадкового майна.

Як свідчить судова практика, заяви про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини в порядку окремого провадження підлягають задоволенню судом, якщо у паспорті спадкоємця, тобто заявника, відсутня відмітка про місце реєстрації особи.

У разі наявного спору щодо спадкового майна, спадкоємець повинен звертатися з вимогою про встановлення вище зазначеного факту з відповідним позовом.

Не допускається вирішення справи в порядку окремого провадження, якщо заява містить вимогу про визнання права, зокрема права власності.

Чи потрібно заявляти окрему вимогу в суд (окремим пунктом), якщо необхідно встановити факт (довести обставини) прийняття спадщини спадкодавцем за з особою спадкоємцем якої він є, у разі заяви вимоги особами про визнання права власності на майно у порядку спадкування, яке померлий нібито успадкував?

Вважаємо, що дану вимогу потрібно пред’явити додатково, незважаючи на те, що в Судовій практиці існує двохзначне застосування. Як кажуть краще зробити «краще зробити зайве, ніж потім шкодувати».

 

Юридичні послуги по спадкуванню

Юридична консультація спадкування

Судова практика по спадкуванню

Позовні заяви по спадкових питаннях.

Прийняття спадщини шляхом проживання зі спадкодавцем на російській мові

 

Про автора Адвокат Київ

Адвокат спадкування, нерухомість та сімейні спори. Юрист по спадкових питаннях, питаннях повязаних з нерухомістю та сімейними спорами. Юридичні консультації адвокатів та юристів: спадкове право, спори щодо нерухомості та поділу майна в Україні та Києві.
Опубліковано у Відео консультації юриста, Спадкування, Юридична консультація | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *