Фіктивний шлюб, деталі, нюанси та наслідки укладення та спосіб визнання недійсним такого шлюбу

Цікаві юридичні моменти про фіктивний шлюб….

Інформація актуальна станом на 2021 рік

У даній статті розкривається зміст поняття – фіктивний шлюб, наслідки, які чекають на осіб після визнання такого шлюбу недійсним (доля майна, місце проживання тощо) та інші деталі, що стосуються укладення та визнання недійсним фіктивного шлюбу.

Адвокат у питаннях з визнання шлюбів недійсними

Що таке фіктивний шлюб?

Саме поняття фіктивний шлюб перебачено ч. 2 ст. 40 Сімейного кодексу України, де чітко вказано, що фіктивний шлюб – це шлюб, який укладено без наміру створювати сім’ю чи набувати права та обов’язки подружжя. Одразу варто зазначити що той же сімейний кодекс дає визначення і поняттю сім’ї, яке має значення при вирішенні питань про визнання фіктивного шлюбу недійсним. Проте про це далі.

Яка доля фіктивного шлюбу?

Фіктивний шлюб фактично стоїть на розпутті подальшої своєї юридичної долі. Одне з двох, або фіктивний шлюб за рішенням суду визнається недійсним, або при зникненні обставин, які б вказували на небажання осіб створювати сім’ю – фіктивний шлюб стає повноцінним.

Юридичні консультації у сфері сімейного права

Хто може звернутися до суду з позовом про визнання шлюбу недійсним через його фіктивність?

З позовом про визнання шлюбу недійсним через його фіктивність до суду може звернутися особа чиї інтереси порушено внаслідок укладення фіктивного шлюбу, прокурор, або самі чоловік чи дружна, що уклали фіктивний шлюб.

Що береться до уваги судами при розгляді справ про визнання шлюбу недійсним через його фіктивність?

Суди обов’язково беруть до уваги те, наскільки фіктивний шлюб порушив права та інтереси певних осіб, тривалість спільного проживання подружжя, характер взаємин подружжя, а також інші обставини, що мають істотне значення.

Варто звернути увагу, на те, що фіктивність шлюбу, як і фіктивність будь-якого іншого правочину визначається відсутністю мети встановлення правових наслідків.

Часті посилання осіб на те, що шлюб фіктивний, бо подружжя не проживало разом, як правило не є достатніми для визнання такого шлюбу фіктивним, адже відповідно до ст. 56 Сімейного кодексу України, чоловік та дружина вільні у виборі свого місця проживання.

Практика розгляду судами сімейних суперечок

Які наслідки визнання фіктивного шлюбу недійсним?

Після визнання шлюбу недійсним через його фіктивність для колишнього подружжя наступають такі наслідки:

  1. Майно, придбане у такому шлюбі вважається набутим не на праві спільної сумісної власності, а на праві спільної часткової власності. Розмір часток при цьому буде визначатися пропорційно розміру вкладень кожного з них окремо.
  2. Якщо один з подружжя отримував кошти у вигляді аліментів від другого, то ці кошти можуть бути повернуті, проте лише за останні три роки.
  3. Той з подружжя, хто поселився у житлі іншого з подружжя у наслідок фіктивного шлюбу, та набув право проживати там, може бути виселений з такого життя.
  4. Той з подружжя, хто змінив своє прізвище з зв’язку з укладенням фіктивного шлюбу, вважається таким, що іменується цим прізвищем без достатньої правової підстави.

З якого моменту фіктивний шлюб є недійсним?

Після набрання рішенням суду про визнання фіктивного шлюбу недійсним – цей шлюб вважається недійсним з моменту його державної реєстрації.

Зразки позовних заяв у сімейних спорах

Чи можна визнати фіктивний шлюб недійсним після смерті одного з подружжя чи після розірвання такого шлюбу?

Смерть одного з подружжя не є перепоною для визнання фіктивного шлюбу недійсним. А от з розірваним шлюбом за рішенням суду інша ситуація. Спершу необхідно скасувати рішення суду про розірвання шлюбу, а тоді вже подавати позов про визнання фіктивного шлюбу недійсним.

 

Які права та обов’язки у батьків по відношенню до дитини, що народилася у фіктивному шлюбі?

Недійсність шлюбу через його фіктивність не впливає на обсяг права та обов’язки у батьків по відношенню до дитини, народженої у такому шлюбі.

Фіктивний шлюб, деталі, нюанси та наслідки укладення та спосіб визнання недійсним такого шлюбу російською

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *