Чим регулюється оціночна діяльність?

Нормативно-правова основа експертної оцінки нерухомого майна

Інформація щодо нерухомості актуальна станом на 2023 рік

Нормативно-правову основу експертної оцінки нерухомого майна становлять такі складові (рівні):

-перший рівень: Закони України;

-другий рівень: укази Президента України та постанови Кабінету Міністрів України;

-третій рівень: нормативно-правові акти центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування.

Чинна в Україні законодавча база дає змогу здійснювати всі види грошової оцінки нерухомості, створює необхідні можливості для формування ринку нерухомості, забезпечує виконання державних програм щодо розвитку інфраструктури нерухомості.

Особливістю законів є те, що вини регулюють правовідносини під час здійснення всіх видів оцінки. Закони визначають мету, умови та найбільш загальні правила виконання оцінки.

Основним нормативно-правовим актом, що визначає засади оціночної діяльності нерухомості є Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» від 1 липня 2004 року.

Даний закон визначає правові, економічні, організаційні засади створення у складі державного земельного кадастру єдиної системи державної реєстрації речових прав на земельні ділянки та інше нерухоме майно, обмежень цих прав.

Закон спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових прав на нерухомість, створення сприятливих умов для забезпечення розвитку ринкових відносин, активізації інвестиційної діяльності, збільшення надходжень до державного та місцевого бюджетів.

Також слід користуватися такими підзаконними нормативно-правовими актами, як Національний стандарт № 1 «Загальні заходи оцінки майна і майнових прав» та «Національний стандарт № 2 «Оцінка нерухомого майна», які є обов’язковими до застосування під час здійснення оцінки майна та майнових прав суб’єктами оціночної діяльності, а також особами, які відповідно до законодавства здійснюють рецензування звітів про оцінку майна. Оцінка майна виконується з дотриманням принципів корисності, попиту і пропозиції, заміщення, очікування, граничної продуктивності внеску, найбільш ефективного використання.

Вказані Національні стандарти містять визначення понять, зокрема поняття ринкової вартості, принципів оцінки, методичних підходів та особливостей проведення оцінки відповідного майна залежно від мети оцінки, вимоги до змісту звіту про оцінку майна та порядок його рецензування.

Інші консультації з питань нерухомості

1 коментар до “Чим регулюється оціночна діяльність?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *