БОРГИ ТА КРЕДИТИ ПОМЕРЛОГО СПАДКОДАВЦЯ

Юридичні поради з приводу боргів та кредитів померлого спадкодавця

В даній юридичній консультації розглянуті найпоширеніші питання громадян, коли вони стикаються з  питаннями боргів та кредитів, іншими зобов’язаннями перед кредиторами, які є у спадкодавця.

ВІДЕО КОНСУЛЬТАЦІЯ ЮРИСТА ЩОДО НЕРУХОМОСТІ МОЖНА ПЕРЕГЛЯНУТИ В КІНЦІ СТАТТІ

ЧИТАТИ СТАТТЮ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ

АДВОКАТ — НЕРУХОМІСТЬ І ВСІ ПОВЯЗАНІ ПИТАННЯ

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ НЕРУХОМІСТЬ

ПОЗОВНІ ЗАЯВИ НЕРУХОМІСТЬ

СУДОВА ПРАКТИКА НЕРУХОМІСТЬ

ДОКУМЕНТИ ПО НЕРУХОМОСТІ

ЦІКАВО ПРО ІНВЕСТУВАННЯ В НЕРУХОМІСТЬ

Інформація актуальна станом на 2021 рік

Чи несуть спадкоємці відповідальність за боргами та кредитами померлого спадкодавця його спадкоємці?

Відповідь тут однозначна. Несуть. Дане твердження випливає з ч. 1 статті 1282 Цивільного кодексу України, де вказано, що спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна одержаного у спадщину.

Які спадкоємці повинні заплатити по боргам спадкодавця?

Відповідь така: ті спадкоємці, які прийняли спадщину у відповідності до Цивільного кодексу України. Тобто спадкоємець, який не прийняв спадщину, і немає жодних претензій до майна померлого жодним чином не несе відповідальності за його кредитами чи іншими боргами.

Чи зобов’язані спадкоємці заплатити всі борги, кредити спадкодавця?

В частині 1 статті 1282 Цивільного кодексу України вказано, що спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна одержаного у спадщину. Тобто, якщо Ви успадкували майна на 100000 грн., а боргів на 200000 грн. погасити борг ви повинні тільки в розмірі 100000 грн. А не більше.

Якщо спадкоємець не погоджується з боргами спадкодавця?

У даному випадку Вам потрібно оспорювати такі вимоги кредиторів спадкодавця. Але тут кожен випадок індивідуальний. Це наприклад може бути борг спадкодавця, щодо якого пройшов строк позовної давності. Де однозначно законодавство дозволяє українським судам відмовляти у таких вимогах. Можливо це несправедливо нараховані штрафні санкції по кредитних зобов’язаннях. Але у кожному випадку потрібно проводити аналіз кожної справи окремо, як і вибирати стратегію захисту.

Чи зобов’язані спадкоємці повідомляти кредиторів спадкодавця?

Відповідно до ч. 1  статті 1281 Цивільного кодексу України каже, що спадкоємці зобов’язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб. Звичайно є велика спокуса не повідомити про це. Іноді навіть може кредитор щось пропустить. Чи по принципу. Чим пізніше віддаєм борг тим краще. Але законодавство України дозволяє кредитору, який пам’ятає, хто і що йому винен, обійти таких мовчунів спадкоємців.

Як і коли кредитори спадкодавця повинні пред’явити свої вимоги?

Відповідно до ч 2 статті 1281 Цивільного кодексу України Кредиторові спадкодавця належить пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.

Відповідно до ч 3 Статті 1281 Цивільного кодексу України Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.

Як платити кредитору спадкодавця?

Статтею 1282 Цивільного кодексу України встановлений наступний порядок погашення вимог кредиторів спадкодавця:

  • Спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину.

  • Кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

  • Вимоги кредитора спадкоємці зобов’язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено.

У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора звертає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі.

 

Штрафні санкції по боргах та кредитах з моменту смерті спадкодавця?

Штрафні санкції по договорах з моменту смерті спадкодавця не нараховуються. Відповідно до статті 1218 Цивільного Кодексу України до складу спадщини входять всі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті. А з мертвого нічого не візьмеш.

Якщо спадкоємців декілька?

Кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині (знову стаття 1282 Цивільного кодексу України). Тобто хтось один може заплатити, а другі ні.

Якщо спадкоємця відмовляються у добровільному порядку погасити борги їх спадкодавця?

Тоді скорше всього кредитор Вашого спадкодавця буде звертатися до суду. З вимогою про звернення стягнення на майно.

У разі відмови від одноразового платежу суд за позовом кредитора звертає стягнення на майно, яке було передане спадкоємцям у натурі. Тобто звернути стягнення через суд. Продати це майно. І погасити свої вимоги.

Загальні поради спадкоємцям, яким крім позитивного майна залишено ще й борги?

Якщо Ви вже вирішили заплатити по боргам спадкоємця, то бийтеся за оцінку майна, яке Вам залишилося. Бо чим нижча буде ціна майна, то менше Ви заплатите. І звичайно все в межах законодавства України.

І якщо майна, на яке можливо буде стягнуте звернення вже не буде у вашій власності?

Тоді буде існувати рішення суду, згідно якого Ви будете винні кредитору гроші. Але всім відома не дуже швидка Українська система права.Аба кредитор буде Визнавати недійсним договір. Тому дійте в межах законодавства України і підписуйтесь на наш кана канал.

 

ЯКЩО СПІВВЛАСНИК ВАШОЇ КВАРТИРИ НАБРАВ КРЕДИТІВ?

НЕ ЗНАЛИ ПРО НАЯВНІСТЬ ЗАПОВІТУ – ЗМОЖЕТЕ ПОНОВИТИ СТРОК ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ

З повагою, адвокати по кредитам та нерухомості ЮК ДОМПРАВО.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *