Топ-5 найпростіших способів обдурити Вас на ринку нерухомості

ВІДЕО КОНСУЛЬТАЦІЇ ЮРСИТА ЩОДО ОРЕНДИ НЕРУХОМОСТІ МОЖНА ПЕРЕГЛЯНУТИ В КІНЦІ СТАТТІ

Інформація актуальна станом на 2022 рік

Нерідко в наш час можна натрапити на шахраїв, які дурять людей на ринку нерухомості. В даній статті ми розкажемо Вам як не стати жертвою аферистів, як їх розпізнати та дамо деякі поради.

АДВОКАТ — НЕРУХОМІСТЬ І ВСІ ПОВЯЗАНІ ПИТАННЯ

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ НЕРУХОМІСТЬ

ПОЗОВНІ ЗАЯВИ НЕРУХОМІСТЬ

СУДОВА ПРАКТИКА НЕРУХОМІСТЬ

ДОКУМЕНТИ ПО НЕРУХОМОСТІ

 1. Найбільш популярні схеми афери щодо оренди житла :

https://duo.com.ua/novosty-y-staty/nedvyzhymost/novosty-nedvyzhymosty/top-5-samykh-prostykh-sposobiv-obduryty-na-rynku-nerukhomosti

 • Афера будується на проведенні угод здачі в оренду квартир людьми, які не є власниками житла. При цьому справжні власники можуть не здогадуватися про те, їх квартира здана в оренду.
 • Продаж або здача в оренду нерухомого майна відразу декільком людям. Реалізується зазвичай за допомогою підробки документів на квартиру та паспортів.
 • Схеми, пов’язані з авансовими платежами (завдатками). Буває, що з кількох покупців або орендарів береться завдаток, а шахраї з грошима просто зникають.
 • Орендарю нерухомості пропонується достатньо низька ціна за місяць найму, але натомість потрібно оплатити наперед велику передоплату (наприклад за рік наперед). Далі «орендодавець» зникає з грошима.

 

2.Обман під час оренди квартир. Як розпізнати квартирних шахраїв

https://thepage.ua/ua/exclusive/obman-pid-chas-orendi-kvartir-yak-rozpiznati-kvartirnih-shahrayiv

Найпоширенішим видом шахрайства на ринку оренди є розповсюдження оголошень зі спотвореною інформацією. Він створений для бажаючих заощадити. Оголошення-пастки зазвичай поширюються інформаційними агентствами, які за невелику плату обіцяють надати вам цілий список вільних квартир від власників, які здають житло без посередників. Найчастіше квартири або просто не існує, або вона не здавалася ніколи, або її давно здали.

 

Часто трапляються випадки, коли квартирні аферисти є близькими родичами і перетворюють це на сімейний підряд. Схема полягає в тому, що один із власників квартири начебто без згоди іншого здає майно в оренду, а потім другий виселяє квартиронаймачів на підставі неправомірного договору, який укладався без його участі.

Ще один типовий випадок – коли з вами раптом достроково розривають договір через подряпини на стільці чи будь-яку іншу безглузду претензію, яку раптом із засіків свідомості витягає орендодавець.

 

 1. Поради безпеки: як не стати жертвою шахраїв при оренді житла

https://help.olx.ua/hc/uk/articles/206715829-%D0%9F%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BF%D0%B5%D0%BA%D0%B8-%D1%8F%D0%BA-%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%B6%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%8E-%D1%88%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%B2-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%96-%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%BB%D0%B0

Типові схеми шахрайства щодо оренди житла :

 • Занизька ціна. Якщо ціна квартири або будинку значно менша, ніж ціни інших аналогічних пропозицій у цьому районі, ймовірно, оголошення розміщене шахраєм або інформаційним агентством і цього об’єкта не існує.
 • Занадто привабливі фото. Перевірте оригінальність фото за допомогою пошуку в Google або в інших пошукових системах — треба натиснути правою кнопкою миші та обрати “Знайти картинку (Google)”. Наприклад, якщо квартира знаходиться у Києві, а її фото можна знайти на інших ресурсах в інших містах — це ознака шахрайства.
 • Розмір фото в оголошеннях різний (одне фото в оголошенні більше, а друге — менше). Можливо, автор скопіював їх з різних ресурсів.

 

Також поширеними є наступні приклади:

 • Орендодавець повідомляє, що охочих на квартиру багато й для того, щоб “притримати” квартиру, ви маєте перерахувати гроші. Ви домовляєтесь по зустріч, але орендодавець повідомляє, що дорогою у нього виникли непередбачені обставини (наприклад, пробилось колесо в автомобілі) й просить перерахувати гроші.
 • Інформаційні агентства. Найрозповсюдженіший приклад роботи такого агентства: Агентство запрошує орендаря до свого офісу та наполягає на підписанні контракту. Після підписання з орендаря береться певна сума грошей, надається список об’єктів нерухомості, які частіше за все вже не актуальні або взагалі не існують.

 

 1. Шахрайство в подобовій оренді житла

https://doba.ua/ukr/blog/shakhraystvo-v-podoboviy-orendi-zhitla.html

Шахрайство при оренді житла ділиться на два типи.

Найбільш поширений варіант афери з боку орендодавця полягає в наступному: орендар сплачує повну вартість, отримує ключі на руки, а за фактом цей ключ до дверей не підходить.

Ще один варіант – використання орендодавцем підроблених документів. Липові паспорта і такі ж папери на право власності – не рідкість. На цей час в Україні понад 1,5 мільйона анульованих паспортів. Це можуть бути вкрадені або втрачені паспорти, а також паспорти померлих людей.

 

Як обдирають самих орендодавців ?

Найпоширеніша схема обману з боку орендаря – це банальна крадіжка: людина знімає житло  на пару днів і за цей час оббирає його дочиста. Техніка і меблі коштують набагато більше, ніж подобова оренда на пару діб.

Друга схема в аферах при оренді квартир подобово – суборенда. У цьому випадку орендар винаймає квартиру, після чого перездає її третім особам нібито на довгий термін. Аферист бере гроші за перший і останній місяці проживання і зникає. Випадок, який зустрічається рідше, але такі афери з орендою квартир теж бувають– коли шахрай орендує квартиру, а потім здає її покімнатно.

(++ з іншої статті, але суть добра, можна перекласти :

Пандемию в своих целях начали использовать некоторые арендаторы, у которых подтвердился COVID-19. Они предупреждают арендодателя, что вынуждены сидеть на самоизоляции в съемной квартире и не имеют возможности платить за аренду, поскольку потеряли часть дохода. «Причем, чтобы не платить за аренду, квартиранты могут использовать поддельную справку. Арендодатель не сможет проверить ее подлинность, поскольку в больнице ему не смогут раскрыть диагноз из-за врачебной тайны

 

 1. Орендарі квартири в центрі Києва продали її через два тижні: суть схеми і обличчя аферистів.

https://plus.obozrevatel.com/ukr/kiyany/crime/orendari-kvartiri-v-tsentri-kieva-prodali-ii-cherez-dva-tizhni-sut-shemi-i-oblichchya-aferistiv.htm

У Печерському районі Києва орендарі квартири продали її за підробленими документами. Власниця житла дізналася про це після того, як уже замінили замки. У поліції справу спочатку списали, а жінка подала позов до суду щодо оцінювачів житла, нотаріуса, який засвідчив договір купівлі-продажу, і людини, яка придбала її квартиру в шахраїв. Сам же нотаріус стверджує, що люди подзвонили йому за номером, який є у відкритому доступі. А що стосується безпосередньо купівлі-продажу житла, то в нього не виникло ніяких підозр, а документи виглядали справжніми. У “паспорт” нібито власниці житла було вклеєно фото аферистки.

 

 1. Афери з орендою квартир. Як уникнути обману

https://fakty.com.ua/ua/ukraine/20180720-afery-z-orendoyu-kvartyr-yak-unyknuty-obmanu/

Власник квартири по телефону сказав, що квартира вільна і заїхати можна вже за кілька днів. Аби не втрачати час, фото документів одразу надіслав на телефон. У відповідь клієнт відправила свої копії паспорта та коду. Однак у реєстрі майнових прав жодних даних про власність господаря квартири не виявилося. За допомогою прізвища й фото вийшло знайти “орендодавця” в соцмережах, щоправда він і не здогадувався про те, що має та здає квартиру. Виявилося, що раніше людина шукала квартиру, надавши незнайомому орендодавцю свої дані…

 

 1. Луцький юрист розповів про нову аферу на оренді квартир (відео)

https://konkurent.ua/publication/61901/lutskiy-urist-rozpoviv-pro-novu-aferu-na-orendi-kvartir-video/

За схемою шахрай, виманюючи жертву телефонними дзвінками, смс-повідомленнями, пропонує укласти договір оренди квартири, однак спочатку оплата йде за наторіальне засвідчення договору, а вже потім ви зустрічаєтеся нібито з власником квартири.

При пропозиції зустрітися, аби оглянути квартиру, шахрай почав відмовлятися. А згодом сказав, що зустріч можлива, якщо буде оплата послуг нотаріуса. Аферист зазначив, що послуга нотаріуса коштує 600 гривень. І наполягав, що перед тим, як зустрітися, треба зробити проплату.

Юристи зауважують, що при будь-яких нотаріальних оплатах вказують номер рахунку, а не банківської картки. Відтак шахрай вказав останнє. Пошукова система ресурсу за фото знайшла інші оголошення, відповідно до яких декілька років тому в іншій країні цю квартиру продали.

 

 1. ОРЕНДА ЖИТЛА: ЯК НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ КВАРТИРНИХ АФЕРИСТІВ?

https://aps-law.org/orenda-zhytla-iak-ne-staty-zhertvoiu-kvartyrnykh-aferystiv/

Уявні квартири за реальні гроші здають шахраї-ріелтори!

Шахрайка-ріелторка пообіцяла клаєнтці хорошу квартиру, запросила до офісу, дала на підпис угоду, забрала 4 тисячі гривень і відправила дивитися квартиру. З’ясувалося що такого будинку взагалі нема.

Як і немає фірми з ріелтором, до якої звернулася клаєнтка. Типова афера з липовими документами, неіснуючим офісом та ріелторами, які після того, як забирають гроші, зникають.

 

 1. Афери з орендою: шахраї використовують витончені схеми обману

https://economics.segodnya.ua/ua/economics/realty/afery-s-arendoy-moshenniki-ispolzuyut-izoshchrennye-shemy-obmana-1155148.html

Найбільше ж поширеною схемою залишається “переаренда”, коли шахрай знімає квартиру у господаря на кілька днів, а потім здає її іншій людині, наприклад на місяць.

Ще одна популярна схема, коли господар працює в парі з ріелтором. Вони здають квартиру на рік, клієнт оплачує перший, останній місяці і комісійні. Через пару днів приїжджає господар, каже, що до нього екстрено приїхали родичі, потрібно припинити співпрацю і повертає гроші. Але комісійні залишаються у ріелтора, який вже загубився! Потім цю суму вони ділять з господарем.

Нарешті, аферою з найбільшим прибутком, за словами експертів, залишається продаж орендованої квартири. Була ситуація, коли квартиру на тиждень зняли представники однієї з церков, заявили, що їм за віросповіданням не можна, щоб там були камери. Камери відключили, а через тиждень ці люди квартиру продали – підробили документи, провели покази і через нотаріуса в іншій області оформили угоду.

 

 1. Оренда квартири: як не потрапити «на гачок» аферистів

http://tytykalo.com.ua/blog/orenda-kvartyry-yak-ne-potrapyty-na-gachok-aferystiv/

Однією з схем шахрайства щодо оренди є так звана «Проблема з власником».

Зазвичай, проблеми з господарем квартири виникають у тому випадку, якщо орендуються кімнати. Наприклад, клієнт винаймає кімнату у бабусі, яка потім створює несприятлеві умови для життя та фактично виганяє людину на вулицю залишаючи собі суму завдатку яка була внесена за останній місяць оренди як гарантійний платіж.

 

 1. Аферы с арендой квартир: как обманывают квартирантов и собственников

https://realty.rbc.ru/news/5f9961839a7947d1f35cb391

Еще на практике встречаются ситуации, связанные со сдачей «убитой» квартиры. Арендодатель сдает квартиру «под ремонт», а после его выполнения арендатором «выживает» его оттуда либо обвиняет в порче арендатором дорогостоящей техники или антикварной мебели и требует компенсации под угрозой суда или полиции. В итоге квартирант вынужден съезжать, потратив много сил и денег на ремонт. Также в интернете активизировались так называемые «мошенники в аренде». Они выставляли красивое объявление квартиры с идеальным ремонтом на фото и по очень привлекательной цене якобы из-за пандемии. После чего аферисты просили потенциальных клиентов перевести на банковскую карту небольшую сумму для оперативного показа квартиры, которая должна была якобы пойти на погашение штрафа за нарушение режима самоизоляции. После оплаты квартиросъемщик выяснял, что таких квартир просто не существует либо адреса ненастоящие.

 

 1. Нова афера з орендою квартир

https://minfin.com.ua/ua/realty/articles/novaya-afera-pri-arende-kvartir/

Суть схеми :

Створюється фейковий аккаунт відомих ріелторів. На акаунті розміщуються сертифікати, регалії, документи справжніх фахівців, які нічого не підозрюють. Від імені лже-аккаунта розміщується оголошення про здачу в оренду квартир. За резервування квартир вимагають передоплату. Після отримання передоплати зловмисники зникають, залишаючи ошуканих людей один на один зі справжніми ріелторами. Зафіксовано понад 10 таких випадків в Києві. Оголошення про оренду подавалися від імені київських і рівненських ріелторів. Можливо, схема працює і в інших областях.

 

 1. Оренда помешкання в Карпат обернулася для жителя Тернопільщини аферою

https://realno.te.ua/novyny/%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F-%D0%B2-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BF%D0%B0%D1%82-%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%BD%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%81/

3500 гривень втратив житель Тернопільського району. Молодик оплатив суму за проживання на курорті, однак як виявилося згодом, потрапив в шахрайську пастку. Як розповів потерпілий, в Інтернеті він знайшов оголошення про оренду квартири. Заявник зателефонував до орендаря та узгодив суму. Чоловік попросив здійснити попередню оплату, пояснив це тим, що вже є дуже багато клієнтів на дане помешкання. Тож потерпілий за лічені хвилини перевів кошти, а вже наступного дня, зрозумів, що його ошукали, адже мобільний орендаря був вимкнений.

 

 1. Оренда квартири: найпоширеніші шахрайства, про які треба знати

https://24tv.ua/orenda_kvartiri_nayposhirenishi_shahraystva_pro_yaki_treba_znati_n1111987

Популярним способом обману недосвідчених орендарів серед ріелторів є взяти гроші за пошук житла, обіцяючи знайти помешкання за тими критеріями, які цікавлять клієнтів. Вас має насторожити, якщо ріелтор запевняє, що має кілька варіантів у тому районі, який вас цікавить, але тривалий час не може показати жодного з них: то власнику не виходить зустрітись, то інші причини. За гроші, які ви заплатили за його послуги, вам покажуть інші варіанти, але це навряд чи будуть ті, які вас влаштують. Зазвичай, в таких випадках ріелтори просять гроші наперед і повернути їх після цього практично нереально.

 

 1. Як здати квартиру і не потрапити до рук шахраїв

https://vechirniy.kyiv.ua/news/49648/

Киянин Станіслав поїхав до Німеччини на рік, квартиру здав в оренду через ОЛХ. Коли повернувся, виявив у своїй оселі незнайомих людей, які, як стверджують, купили цю квартиру кілька місяців тому.

Виявляється, через місяць після від’їзду господаря житла, сусіди знизу подали позов до суду на Стаса про відшкодування 120 тисяч гривень. Причиною для цього стало затоплення їх відремонтованої квартири (квартирант, як виявляється, був підставною особою недобросовісних сусідів).

Суд намагався знайти Стаса, відправляв йому повістки, але безрезультатно. У результаті суддя зобов’язав винуватця відшкодувати збиток 120 тисяч гривень.

Але, через відсутність у країні, Станіслав про суд не знав і не міг погасити борг. Сусіди подали новий позов, вимагаючи продажу квартири боржника на публічних торгах, а з виручених коштів погасити борг. У результаті суд виніс відповідне рішення, оцінювач оцінив квартиру в 120 тисяч гривень і вона була продана на аукціоні. Нові власники, за допомогою поліції і виконавчої служби відкрили квартиру, вивезли меблі і через деякий час її продали за повну вартість.

 

Ще одна схема обману — псевдо-ріелтори. Посередник може роками здавати квартиру, тим самим вивчаючи власника і втираючись до нього в довіру. Але як тільки оригінали документів потрапляють до нього в руки, він може провернути аферу. Оригінали документів залишає собі, а власнику повертає кольорові копії.

 

 1. Як у Рівному можуть ошукати на оренді квартири. Пояснює рієлтор

https://suspilne.media/145367-covid-na-rivnensini-7-novih-pidtverdzen-nihto-ne-pomer-2/

Ще однією схемою щодо шахрайства щодо оренди є схема за участі нотаріуса.

Варто зважати, чи підключає орендодавець до здавання помешкання в оренду сторонніх людей, як от нотаріуса на виїзд. Переважно власники здають квартири неофіційно, не платять податку. Тому у них не повинно виникнути бажання найняти нотаріуса, адже його послуги, не рахуючи податку, – також платні. Таке може бути, але одразу питання: якщо власник відразу попереджає, що він найняв нотаріуса, то чому він це зробив? Може вам квартира не підійде, чи ви йому? Офіційна реєстрація договору оренди у державних службах не вигідна в першу чергу самому власнику житла, тож таке питання повинне насторожити на початковому етапі. Ймовірніше, що присутній при огляді “нотаріус” — це підставна особа, оплатити “послуги” якого змусять клієнта.

 

 1. У Києві судитимуть двох квартирних аферисток, які ошукали понад 50 людей

https://www.unn.com.ua/uk/news/1844909-u-kiyevi-suditimut-dvokh-kvartirnikh-aferistok-yaki-oshukali-ponad-50-lyudey

До поліції із заявами звернулося майже 50 громадян, які постраждали внаслідок дій аферисток. Всі постраждалі розповідали, що знаходили вигідні пропозиції щодо оренди житла у м. Києві на різних веб-сайтах. Після підписання “інформаційного договору” вони платили гроші, в середньому від 10 до 15 тисяч гривень за перший та останній місяць оренди, однак, коли приїжджали за адресами, потрапити до житла не могли. На мобільні телефони шахрайки не відповідали, а коли потерпілі намагалися знайти їх у офісі, аферистки викликали власну охорону та навіть використовували проти людей газові балончики.

З повагою, адвокат по нерухомості ЮК ДОМПРАВО

ЧИТАТИ СТАТТЮ РОСІЙСЬКОЮ МОВОЮ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *