Визнання права власності у порядку спадкування на пенсію, інші соціальні витрати, інші страхові витрати , які належали спадкодавцю, що помер на території АТО.

Юридична консультація право власності у порядку спадкування на пенсію, інші страхові платежі, які належні спадкодавцю, який помер на тимчасово непідконтрольній Україні території Луганської та Донецької області

Інформація актуальна станом на 2021 рік

ВІДЕО ПОРАДИ АДВОКАТА ЩОДО СПАДКУВАННЯ В КІНЦІ ЮРИДИЧНОЇ КОНСУЛЬТАЦІЇ:

Дана юридична консультація стосується випадку, коли особа померла на тимчасово непідконтрольній території України в Донецькій області. Особа не була взята на облік як внутрішньо переміщена особа.  Особа спадкодавець отримував страхові виплати з фонду соціального страхування України. У зв’язку з проживанням на непідконтрольній території донецької області, поганим станом здоров’я, що унеможливлювало його пересування, померлий не отримував належні йому виплати.  Основне питання даної консультації юриста: Чи можуть спадкодавці оформити право власності у порядку спадкування на належні померлому кошти.

Всі питання оформлення пенсії на непідконтрольній території України Донецькій та Луганській області….

Юридичні  консультації оформлення спадщини.

Юридичні послуги з питань спадкового права.

Судова практика з питань спадкування.

Позовні заяви та інші документи щодо спадкування.

Визнання права власності у порядку спадкування на пенсію, інші соціальні витрати, інші страхові витрати , які належали спадкодавцю, що помер на території АТО на російській мові.

Які норми законодавства України дають право на оформлення спадщини на належні суми страхових виплат у порядку спадкування?

 Відповідно дост. 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 1216 ЦК Українипередбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців)

Відповідно дост.1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1227 ЦК України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини.

З аналізу вищевикладених норм законодавства вбачається, що страхові виплати є правом власності особи. Такий самий висновок зроблений Європейським судом з прав людини у справі «Пічкур проти України»

Відповідно до Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат (Постанова правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 11):

Загальні положення пункт 1.2. У разі настання страхового випадку управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, або в межах повноважень відділення виконавчої дирекції Фонду в районах і містах обласного значення (далі – управління (відділення) Фонду) зобов’язані своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну потерпілому внаслідок ушкодження його здоров’я або в разі його смерті особам, які мають на це право, виплачуючи:

1) допомогу по тимчасовій непрацездатності;

2) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

3) щомісячну страхову виплату втраченого заробітку потерпілого (далі – щомісячна страхова виплата);

4) страхову виплату потерпілому у розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу, нижчеоплачувану роботу;

Відповідно до пункту 1.2. вище вказаної глави Порядку…. У разі настання страхового випадку управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, або в межах повноважень відділення виконавчої дирекції Фонду в районах і містах обласного значення (далі – управління (відділення) Фонду) зобов’язані своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну потерпілому внаслідок ушкодження його здоров’я або в разі його смерті особам, які мають на це право, виплачуючи:

1) допомогу по тимчасовій непрацездатності;

2) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

3) щомісячну страхову виплату втраченого заробітку потерпілого (далі – щомісячна страхова виплата);

4) страхову виплату потерпілому у розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу, нижчеоплачувану роботу;

5) щомісячну страхову виплату особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого;

6) відшкодування вартості поховання потерпілого та пов’язаних з цим ритуальних послуг.

В пунктом 1.7 даного Порядку зазначено, що

1.7. Доставка і переказ сум, що виплачуються потерпілим та особам, які мають на це право, проводяться за рахунок Фонду соціального страхування України (далі – Фонд). Ці суми перераховуються на їх особові рахунки в банку або засобами поштового зв’язку.

Відповідно до п. 1.9  вище вказаного порядку:

1.9. Належні суми страхових виплат, що з вини Фонду не були своєчасно виплачені особам, які мають на них право, у разі смерті цих осіб виплачуються членам їх сімей, а в разі їх відсутності – включаються до складу спадщини.

Який порядок оформлення пенсії, інших соціальних виплати у порядку спадкування за особою, яка померла на тимчасово окупованій території Луганської або донецької області?

Що б не в подробиці оформлення спадщини…..

Два шляхи оформлення права на пенсію або інші соціальні виплати: 1. В нотаріальному порядку; 2. В судовому порядку.

Якщо все добре, то отримавши свідоцтво про право власності на належну спадкодавцю пенсію або інші соціальні витрати, спадкоємець отримує належні йому кошти і живе собі далі….

Про проблемні моменти оформлення пенсії або інших соціальних виплат за померлим спадкодавцем, що помер на непідконтрольній Україні території Донецької або луганської області (Територія АТО).

В більшості випадків спадкоємці стикаються з відмовою у виплаті належних спадкодавцю коштів щодо пенсії або інших соціальних виплат.

Органи державної влади України (Пенсійний фонд, Фонд соціального страхування України надають відмову як про наявність належних спадкодавцю коштів так і інколи оскаржують отримані свідоцтва про право на спадщину в судовому порядку.

Але на даний час в Україні склалася позитивна судова практика щодо вирішення спірних моментів щодо оформлення спадщини на пенсію та інші соціальні виплати.

Як приклад наводимо рішення Верховного Суду України…

В даному рішенні встановлена позиція, що особі належать соціальні виплати, навіть якщо у неї відсутня реєстрація як внутрішньо переміщеної особи.

З даної позиції Верховного суду випливає, що навіть якщо особа живе на непідконтрольній території Україні Донецькій та Луганській області, то вона має право на пенсію та інші Соціальні виплати.

Велика Палата Верховного Суду. Постанова Іменем України від  20 вересня 2018 року.  Справа № 243/3505/16-ц, Провадження № 14-271цс18,

Також наводимо позитивне для спадкоємців рішення Рішення  іменем України від 14 січня 2019 року, Сватівський районний суд Справа № 426/18357/18, де зазначено, що Не переміщення відділення Фонду Соціального страхування з тимчасово окупованої території України не є підставою для не нарахування страхових виплат.

 ВІДЕО ЮРИДИЧНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ ПО СПАДЩИНІ У НОТАРІУСА:

З повагою адвокати по спадкових питаннях ЮК Домправо.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *