Набуття права власності за набувальною давністю

Набуття права власності на нерухоме майно за набувальною давністю

Юридична консультація: набуття права власності за набувальною давністю

Найчастіші питання, які може отримати адвокат або юрист щодо набуття права власності за набувальною давністю.

  • Що таке набувальна давність?

Набувальна давність – це один із способів набуття права власності на чуже майно особою, яка добросовісно заволоділа цим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном – протягом п’яти років.

  • Чи можливе набуття права власності за набувальною давністю, якщо є спадкоємці?

Смерть власника призводить до визначеності. Оскільки не відомо, хто із тих осіб, які одержали право на спадкування, приймуть спадщину. Відповідно, певний час майно не матиме власника.

За набувальною давністю може бути набуто право власності на нерухоме майно, яке не має власника, або власник якого невідомий, або власник відмовився від права власності на належне йому нерухоме майно, та майно, що придбане добросовісним набувачем і у витребуванні якого його власнику було відмовлено.

Особа, яка заявляє про давність володіння, може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є.

  • Що краще: набути права власності за набувальною давністю чи за договором дарування?

У ст. 717 ЦКУ визначено, що за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність. Договір, що встановлює обов’язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не є договором дарування. Після укладення договору дарування, особа фактично втрачає право на свою нерухомість. Ніяких обов’язків у обдарованого на користь дарувальника не виникає. Право власності на дарунок виникає з моменту його прийняття, а тому договір дарування належить до категорії реальних.

Набуття права власності за набувальною давністю потребує на багато більше часу, оскільки здійснюється лише на підставі рішення суду. Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації. 

  • Як зареєструвати права власності за набувальною давністю?

Державна реєстрація прав на нерухомі речі, набуті за давністю, здійснюється лише на підставі рішення суду.

Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.

Право власності закріплюється за новим власником у момент його державної реєстрації.

  • Чи можна здобути право власності на майно (нерухомість), яке не було  зареєстроване у передбаченому законом порядку особою, яка нею володіла?

Якщо майно, якою особа володіла, не була зареєстрована у передбаченому законом порядку, то здобути право власності на таку нерухомість за набувальною давністю не вдасться. 

  • Чи можна оспорити права власності за набувальною давністю?

Згідно зі ст.. 256 та 257 ЦК України позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Тривалість загальної позовної давності три роки.

 Дякуємо, що звернулись у нашу юридичну консультацію в м. Київ

З повагою ЮК “ДОМПРАВО”

Стаття “Набуття права власності за набувальною давністю на російській”…

Нерухомість (будинки, квартири, земля). Адвокат. Юрист. Юридичні послуги та допомога.

Юридичні консультації по нерухомості (квартирні, житлові, земельні, інші питання повязані з нерухомістю).

Судова практика нерухомість (квартири/будинки/земельні ділянки/інша нерухомість)

Позовні заяви: нерухомість (будинки, квартири, земля)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *