Чому українцям батькам краще продати свою нерухомість ніж подарувати її своїм дітям іноземцям?

Юридична консультація на тему: Чому українцям батькам краще продати свою нерухомість ніж подарувати своїм дітям іноземцям?

 Мотивом даної юридичної консультації стало питання знайомих, які проживають закордоном і отримали іншої держави. Їхні батьки, громадяни України, вирішили при житті подарувати свою квартиру. В процесі аналізу даної ситуації виникло декілька проблем і думок з якими ми вирішили поділитися.

Про податки при даруванні квартири батьками іноземцями дітям іноземцям….

Що б дати правильну відповідь на дане питання, потрібно визначити, чи є дитина іноземець резидентом або нерезидентом України. І головне тут не наявність іноземного громадянства.

Відповідно до п. 14.1.122 Нерезиденти фізичними особами є особи, які не є резидентами України.

Юридичний супровід угод по нерухомості в Україні…

Відповідно положень пункту 14.1.213 Податкового Кодексу України ключовими факторами для того, щоб особа іноземець була визначена нотаріусом резидентом України є наявність постійного місця проживання, інтересів в Україні, перебування в Україні не менше якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від’їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

Тобто, якщо особа іноземець (а консультація стосується цього випадку) постійно проживає закордоном вона є нерезидентом.

 Інші юридичні консультації з приводу купівлі продажу нерухомості...

Податки, при даруванні, які сплачує нерезидент?

 Якщо подарунок у вигляді нерухомості отримує резидент від нерезидента або нерезидент від резидента, то ставка оподаткування такого подарунку обкладатиметься за ставкою 18% (пп. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 ПК України)

Також спадкоємці зобов’язані сплатити і військовий збір, який становить 1,5 відсотка від вартості успадкованого або подарованого майна.

Дані податки сплачуються під час підписання договору дарування.

Отже, якщо батьки громадяни України подарують свою квартиру дитині (навіть якщо вона доросла) іноземцеві, який постійно проживає закордоном, до державі прийдеться віддати 19,5 відсотків тільки податків.

 

Які податки будуть сплачені у даному випадку при купівлі продажі квартири?

Податки і платежі, які сплатить покупець нерезидент при купівлі квартири?

Покупці нерухомості фізичні особи резиденти і нерезиденти України сплачують збір на пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості купленого майна. Від сплати збору на пенсійне страхування звільнені угоди дарування нерухомості і договори довічного утримання (догляду).

Питання сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” врегульовано Порядком сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740 (далі – Порядок).

Тобто у нашому випадку покупець нерезидент сплатить 1% пенсійного збору.

 Податки і платежі, які сплатять продавці резиденти?

Якщо батьки громадяни України (до того ж резиденти) відчучують нерухомість, яка перебуває у їх власності більше трьох років, і за останній звітний рік не відчужували нерухомості,то згідно статті 172 Податкового Кодексу України ніяких податків з доходів вони не платять. Це ж стосується 1,5 військового збору.

Оскільки у нашому випадку квартира перебуває у власності батьків вже більше 10 років, і ніяких угод щодо купівлі нерухомості вони не вчиняли мінімум п’ять років, то і ніяких податків вони не платять.

Що ж платять у даному випадку батьки продавці квартири?

 За держреєстрацію договору відчуження майна передбачена сплата державного мита в розмірі 1% від суми договору.

 Сплата даного платежу випливає з наступного:

Згідно з ст. 55 Закону України від 02 вересня 1993 року № 3425-XII «Про нотаріат» із змінами та доповненнями посвідчення правочинів щодо відчуження, іпотеки житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, а також правочинів щодо відчуження, застави транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, провадиться за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину.

За посвідчення договорів відчуження житлових будинків, квартир, кімнат, дач, садових будинків, гаражів, а також інших об’єктів нерухомого майна, які перебувають у власності громадянина, що здійснює таке відчуження, згідно з п.п. «а» п. 3 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №7-93 «Про державне мито» із змінами і доповненнями (далі – Декрет) сплачується державне мито у розмірі 1 відс. суми договору, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

 Чому оформлення договору купівлі продажу квартири вигідніше ніж договір дарування?

 Як кажуть арифметика 2 клас, різниця сплати 2 відсотка і 19,5 явна. Тому однозначно потрібно надати перевагу договору купівлі-продажу квартири.

Щодо ризиків оформлення договору купівлі-продажу замість дарування напишемо в іншій статті.

З повагою ЮК Домправо.

Про автора Адвокат Київ

Адвокат спадкування, нерухомість та сімейні спори. Юрист по спадкових питаннях, питаннях повязаних з нерухомістю та сімейними спорами. Юридичні консультації адвокатів та юристів: спадкове право, спори щодо нерухомості та поділу майна в Україні та Києві.
Опубліковано у Нерухомість, Юридична консультація | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *